banner366
  2018 yılında yılında gayrimenkul yatırımı yapmak ya da konut sahibi olmak isteyenler; piyasanın hangi durumda olacağını, merakla bekliyor. Yatırımcının, alıcının ve satıcının merakını gidermek adına bu haftaki yazımızda bu konuyu araştırarak bilgi vermek istedim.

 
Konut Artışları Desteklenecek

2018 yılındaki konut satışları bir önceki aya kıyas ile yüzde 5,7 oranında azalıp, 122 bin 882 adet oldu. Söz konusu satışların yüzde 49,9’u ilk satışlardan, geri kalan kısım ise ikinci el satışlardan oluşuyor. Son çeyreğe ait Türkiye İstatistik Kurumu verilerine bakıldığında hane başına ait maddi durum beklentisi yüzde 2,8 oranında azalıp, yüzde 87 oranına düşüyor. Genel ekonomik durum beklentisi de yüzde 4,5 oranında bir düşüş yaşayarak yüzde 90,4 seviyesinde oluyor. Önümüzdeki yıl konut alımı artışlarının; kişilerin alım gücü ile ve yapılan ev kampanyaları ile desteklenmesi bekleniyor.

 Konut Fiyatlarının Seyri

Evini değiştirmek, ev sahibi olmak ya da ev yatırımı yapmak isteyen kişiler; önümüzdeki yıl konut fiyatlarının hangi seviyede olacağını merak ediyor. İnşaat alanında kullanılan malzemelerin, ekipmanların ve diğer eklentilerin dolar kuru üzerinden hesaplanıyor olması konut fiyatlarını doğrudan etkileyecek. Uzun vadeli konut kredilerinin katkısı ile konut fiyatlarının daha uygun bir seviyeye düşürülmesi, ev sahibi olmak isteyen kişilerin son dönemleri iyi bir şekilde değerlendirmesini gerektiriyor. KDV indiriminin devam ediyor olmasının da bu süreci iyi yönde etkileyeceği tahmin ediliyor.

ENES EMRE ÖZTÜRK

EXPERNET GAYRİMENKUL’ÜN KATKILARIYLA…

Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner341

banner370

banner375

banner379

banner373

banner376

banner398

banner346

banner149

banner378