27 Ocak 2015 Salı
 
Gebze Gazetesi Google
 
ANASAYFA  |  GÜNCEL  |  POLİTİKA  |  SPOR  |  EKONOMİ  |  EĞİTİM | EMLAK | İNSAN KAYNAKLARI | RESMİ İLANLAR |İLETİŞİM

ANASAYFA » GÜNCEL

Türkiye'nin ilk üstün zekalılar lisesi Gebze'de

Türkiye'nin ilk üstün zekalılar lisesi Gebze'de
 11 Ocak 2011, 09:37
 GÜNCEL
 0 yorum
 7379 okunma
18 Punto 16 Punto 14 Punto 12 Punto
Bookmark and Share


Zeka düzeyi 130 ve üzeri olan çocuklar, Gebze Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi'nde (TEVİTÖL) eğitim alıyor.


Türkiye`de lise düzeyinde üstün zekalı çocukların eğitim aldığı tek okul olan Gebze Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi`nde (TEVİTÖL) zeka düzeyi 130 ve üzeri olan çocuklar eğitim alıyor. Ders zillerinin çalmadığı bu okulda öğrencilere iki diploma veriliyor. ‘`Hepimizin başucunda hayallere ve dünyaya açılan bir pencere olsa” sloganıyla yola çıkan okulda, özel zekaya sahip öğrencilere “farklılaştırılmış eğitim” veriliyor.


ALANINDA TEK OKUL
Kocaeli Gebze Muallimköy mevkiinde bulunan modern kampüs, 416 dönüm üzerine kurulu ve 300 öğrenci kapasiteli. İngilizce ağırlıklı yatılı eğitim verilen Gebze Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi`nde şu an 192 öğrenci eğitim alıyor. Alanında Türkiye`de tek olan okulda, her ilden seçilen başarılı öğrenciler üç aşamalı bir sınavdan geçiyor. Bu yılki sınav kayıtları 10 mayıs 2011 tarihinde sona erecek.

ÜSTÜN ZEKALI ÇOCUKLAR
Her yıl 15 Mayıs tarihinde 20 il merkezinde yapılan sınavda başarılı olan çocuklar okula davet edilerek, üç aşamalı bir sınavdan daha geçiriliyor. Bilgi ve zeka ölçümü için yapılan ilk iki aşama, “bilgi- yatkınlık ve bireysel değerlendirme” ismini alıyor, son aşamada ise öğrenciler 5 günlük “Gözlem Kampı” na alınıyor. Bu kampta ise öğrencilerin hal ve hareketleriyle yatılı eğitim almasındaki uyumu gözleniyor.


ERKEN GELİŞİYORLAR
TEVİTÖL`ün Müdürü Azmi Özkardeş, üstün yetenekli çocukların yaşıtlarına göre daha erken geliştikleri için daha çabuk ve daha etkin öğrendiğini, bu tür yetenekleri olan çocukların bütün gelişmiş ülkelerde özel eğitim aldığını ve yapılan araştırmaların bu tür öğrencilerin eğitimlerinin kısıtlanmasının tersine, farklılaştırılmış eğitim almaları gerektiğini belirtti.


BURSLU OKUYORLAR
Bu amaçla yola çıkan TEVİTÖL, özellikle sosyo-ekonomisi iyi olmayan başarılı öğrencileri burslu okutmak için açıldı. 1993 yılında iki iş adamı olan Sezai Türkeş ve Fevzi Akkaya bu adımı attı. Sezai Türkeş`in eşi İnanç Türkeş`in adının verildiği okul arsasının o yıllarda devlet hazinesi üzerinde olması, birçok bürokratik engel oluşturdu. Bu anlamda dönemin valisi merhum İhsan Dede`nin büyük rolü oldu.


TEV BÜNYESİNE KATILDI
Hatta bu konuda okul adına açılan 6 dava da okulun lehine sonuçlandı. Ancak vefat eden ortakların ardından okula; 2001yılı itibariyle Türk Eğitim Vakfı (TEV) sahip çıkarak bünyesine kattı. Bu tarihten sonra da eski adı Özel İnanç Lisesi olan okulun adı, Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) olarak değiştirildi. Şu anda burslu öğrencilerle birlikte okulun tüm masraflarını vakıf karşılıyor.


OKULA KAYIT KOŞULLARI
Okula kayıt için, öğrencinin ilköğretim 8`inci sınıfta öğrenim görüp, 6 ve 7`inci sınıf Türkçe, matematik, fen bilgisi derslerinin her birinin yıl sonu ortalamasının en az 4 olması; 6 ve 7`inci sınıf SBS`sinin de her birinin en az 445 olması gerekiyor. Öğrencilere yapılan zihin teslterinde çocukların IQ`su 130`un üstü olarak belirleniyor. Son 7 yıldır Azmi Özkardeş`in müdürlük yaptığı okulda 42 öğretmen görev yapıyor.


YABANCI ÖĞRETMENLER
Okulda görev yapan öğretmenler konusunda da seçici davranan Türk Eğitim Vakfı Yönetimi, öğretmenleri de kısa bir mülakattan geçiriyor. Kurulduğu yıllarda tamamının yabancı olduğu öğretmenlerin şu anda sadece yüzde 25`i yabancılardan oluşuyor. Okulda dersler kampüs içinde yer alan 42 ayrı branş binasında işleniyor. Ayrıca her blokta o dersle ilgili farklı birimler de bulunuyor.


İKİ DİPLOMA VERİLİYOR
Üstün zekalı çocukların eğitim aldığı bu okul, ÖSS`de de yüzde yüz başarı sağlıyor. Son 8 yılın atletizm birincisi olan okulun öğrencileri İngilizce dışında Fransızca ve Almanca dillerini de zorunlu olarak öğreniyor. Ancak tercihe göre Latince, Japonca, İtalyanca ve Rusça dilleri de öğretiliyor. Milli Eğitim ve yurt dışı olmak üzere iki diploma veren okulun öğrencilerinin yüzde 25`i tercihini yurt dışı için kullanıyor.


ÖĞRENCİLER NELER YAPIYOR
Her öğrenci aynı zeka düzeyinde olduğu için, sınıflar ve öğrenciler arasında sürtüşmeler yaşanmıyor. Okulda teneffüs saatleri de dahil oldukça sessiz ortamlarda eğitim yapılması göze çarpıyor. Oldukça rahat hareket eden öğrenciler, buna karşılık tüm okul kurallarını biliyor ve uyguluyor. Okul tamamen birbirini anlayan, dinleyen, merak eden ve sorgulayan öğrencilerden oluşuyor.


KIYAFET SERBESTLİĞİ
45 dakikalık 8 ders saati sonrası 21.00`e kadar etüt yapan öğrenciler, 22.30`da yatıyor. Okulda uygulanan serbest zamanlarda da her öğrenci bir konuyla ilgili proje çalışması yapıyor. Öğrenciler izinli oldukları hafta sonlarında ise aileleri ve akrabalarıyla birlikte olup, bir gün sonra tekrar okuluna dönüyor. Okulun göze çarpan diğer bir özelliği de kılık kıyafet serbestliği. Öğrenciler kendi tercihlerine göre giyinebiliyor.

 GÜNCEL KATEGORİSİNE AİT HABERLER

6 ilçe il yapılıyor, Ya Gebze? 6 ilçe il yapılıyor, Ya Gebze?
Polatlı'dan Bodrum'a, Fethiye'den Anamur'a kadar çok sayıda ilçenin il yapılması talepleri daha önce Meclis gündemine getirilmişti. Ancak bu teklifler gündemden düşmüştü.
04 Haziran 2012, 13:21  3182 Okuma   0 Yorum
Sağlıklı yaşam için KO-MEK Sağlıklı yaşam için KO-MEK
Kent yaşamında kırsal yaşantının dinlendirici, güç verici görüntü ve ortamının kaybolduğu,beton yığını şekline dönüşmüş evler, yeşile hasret alanlar, insanların hareket özgürlüğünü de kısıtlıyor.
04 Haziran 2012, 10:03  2792 Okuma   0 Yorum
Kurt MHP başkanlığını kazanamadı Kurt MHP başkanlığını kazanamadı
MHP'nin yeni il başkanı Aydın Ünlü oldu. Ünlü 601 delegeni 301 oyunu alarak il başkanlığında seçildi
03 Haziran 2012, 18:03  4098 Okuma   0 Yorum
Görkem'in cenazesine Bakan katıldı Görkem'in cenazesine Bakan katıldı
GTO Başkanı Nail Çiler'in gencecik oğlu Görkem çiler elim bir trafik kazası sonucu hayata gözlerini yumdu. Evlat acısını yaşayan Çiler ailesi ve Gebze bölgesi göz yaşlarına boğuldu.
02 Haziran 2012, 09:38  19685 Okuma   42 Yorum
Geleneksel sanatımızın can bulduğu  kurs Geleneksel sanatımızın can bulduğu kurs
Tarihi çok eski olan işleme sanatı insanların günlük ihtiyacı karşılığı, giyecek ve kullanılacak eşyaları bezemek için kullanılmakta. Tarihi efsanelerde de yerini alan işleme Türklerde çokça yer bulmuş mimari dahil ayakkabıdan mezar taşlarına kadar bir çok alanda kullanılmıştır.
01 Haziran 2012, 17:59  2907 Okuma   0 Yorum
Antalya'da ki 400 yıllık Gebzeliler Antalya'da ki 400 yıllık Gebzeliler
HATIRLATMA: TGRT Belgesel TV, TV 5'de yayınlanan İsmail Kahraman'ın hazırlayıp sunduğu Devr-i Alem Belgesel TV programınde yarın "TAYLAND " saat 04.00, 07.00, 14.00, ve 23.45 saatlerinde yayınlanmakdır. Ayrıca, TV 5, Kanal 9, Karadeniz TV, TGRT Avrupa, Kanal Avrupa Vatan TV, Tek Rumeli TV, Nurs Lokman Hekim TV, Kocaeli TV ve bir çok bölgesel TV kanalının belgesel kuşaklarında Devr-i Alem'i izleyerek belgeselciismail@gmail.com'a görüş ve önerilerinizi bekliyoruz
01 Haziran 2012, 16:42  3769 Okuma   0 Yorum
Dekoratif Ahşap süslemede KO-MEK Dekoratif Ahşap süslemede KO-MEK
Ko-mek'in bünyesinde bulundurduğu kurslardan ahşap boyama geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda oldukça rağbet gördü.
01 Haziran 2012, 09:50  2105 Okuma   0 Yorum
Adliye önünde silahlı saldırı Adliye önünde silahlı saldırı
Adliyeye getirilen zanlı başka biri tarafından saldırıya uğradı
31 Mayıs 2012, 21:57  2012 Okuma   0 Yorum
Çaltepe ve Çelik'in acı günü Çaltepe ve Çelik'in acı günü
Olay Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Çaltepe'nin Eskişehir'de yaşayan anneannesi Muzazez Çelik (86) tedavi gördüğü hastanede hayata özlerini yumdu
31 Mayıs 2012, 10:23  1714 Okuma   0 Yorum
Turnalılar Tepecik'de buluştu Turnalılar Tepecik'de buluştu
Erzurum İli Şenkaya İlçesi Turnalı Köyü Koruma Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği tarafından her yıl düzenlenen geleneksel piknik hafta sonu gerçekleştirildi.
30 Mayıs 2012, 18:54  1915 Okuma   0 Yorum
İsmail Kahraman
 İsmail Kahraman
 Evlat acısı ve Görkem'in
l
Evren Kızıltaş
 Evren Kızıltaş
 Bir tarih yok oluyor!
l
Muhsin Bozkurt
 Muhsin Bozkurt
 VAHİDEDDİN'İN OKUTTUĞU
l
Betül Tuncel
 Betül Tuncel
 28. YILI KUTLARKEN...
l
M.Sönmezoğlu
 M.Sönmezoğlu
 İSLAM'DA ÇEVRENİN ÖNEMİ
l
Selçuk Geçal
 Selçuk Geçal
 Kurt ağır basıyor
l
R.Sıla GÜVENÇ
 R.Sıla GÜVENÇ
 Kongre manzaraları
l

Panax| Mustafa ERASLAN |
 


    Alan Adı ve Web Hosting Hizmeti Boyun Askı İpi Toplu SMS Hizmeti Ping your blog, website, or RSS feed for Free

Bize Ulaşın   E-Mail   Rss
Adres : Sultan Orhan Mah. 1113 Sk. No:13 Gebze / KOCAELİ
Tel : 0 262 641 43 99 - 641 47 71 Fax : 0 262 641 46 05
2010 © Gebze Gazetesi
 Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz..