30 Ocak 2015 Cuma
 
Gebze Gazetesi Google
 
ANASAYFA  |  GÜNCEL  |  POLİTİKA  |  SPOR  |  EKONOMİ  |  EĞİTİM | EMLAK | İNSAN KAYNAKLARI | RESMİ İLANLAR |İLETİŞİM

ANASAYFA » GÜNCEL

İslam'da kadının önemi

İslam'da kadının önemi
 04 Mart 2011, 10:56
 GÜNCEL
 0 yorum
 924 okunma
18 Punto 16 Punto 14 Punto 12 Punto
Bookmark and Share

İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu İslam'da kadının değerini anlattı.


Kâinatı yoktan var eden Yüce Rabbimiz, ilk önce insanlığın atası olan Hz. Âdem (a.s.)’i, daha sonra da Havva anamızı yaratmıştır. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de; “Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de onun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.” (Rûm, 30/21) buyrulmuştur.

Peygamberimiz (s.a.s.) şöyle buyuruyor: “Bana dünyadan kadın ve güzel koku sevdirildi. Namaz, gözümün nuru kılındı.” (Müslim, Talâk, 31, 34) İncelik, nezaket ve zarafet abidesi olan Allah Rasûlü (s.a.s.), bu hadis-i şerifinde bu üç nezih unsuru bir arada zikrederek insanlığa bir nezahet, edeb ve görgü dersi vermektedir. Zira kadın ailenin, güzel koku zarafetin, namaz kulluğun temel taşıdır. Ortaçağda şeytan olarak nitelenen, uğursuzluk ve utanç vesilesi sayılan, aşağılanan, horlanan ve ticarî bir meta gibi alınıp satılan kadın hakkında, “Bana dünyadan kadın sevdirildi” diyebilmek, son derece medenî bir bakış açısıdır.

Sayısız özellikleri yanında “en mükemmel eş” ve “dört kız çocuk babası” olan Allah Resûlü, “İçinizde hanımlarına karşı en hayırlı olanınız, en güzel davrananız benim” (İbn Mâce, Nikâh 50) buyurarak aile hayatında kendisini örnek almamız gerektiğine işaret etmiştir. Kur’an-ı Kerim, Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’in hanımlarına sevgi ve hoşgörüyle davrandığı ve onları hoşnut etmeye çalıştığını bildirmiştir. (Tahrîm, 66/1) Hz. Peygamber (s.a.s.), mübarek sözleri ve eşsiz uygulamalarıyla daima bizlere örnek olmuş ve “Sizin en hayırlınız, hanımına en iyi davrananızdır” (Müslim, Birr, 149) buyurmuştur.

Hz. Peygamber (s.a.s.)’e ilk inanan ve O’na en büyük desteği veren Hz. Hatice (r.anha) validemiz olmuştur. Aynı zamanda İslam’ın ilk şehidi de bir kadın (Hz. Sümeyye) dır. Kur’an-ı Kerim’de “Nisâ” (Kadınlar) isimli uzun bir sure olduğu gibi, ayrıca “Meryem” diye Hz. İsa (a.s.)’nın annesine atfedilen bir sure daha vardır. Bunlardan başka; Nûr, Ahzâb, Mümtehine, Tahrîm ve Talâk” sureleri de kadınlarla ilgili çeşitli konuları içine almaktadır. Bunlar yüce dinimizin kadına verdiği üstün değeri göstermektedir.

İslam Dini’nin kadına tanıdığı hakların önemini daha iyi kavrayabilmek için İslam’dan önceki toplumlardaki kadının durumu çok iyi değerlendirilmelidir. Kadının insan olup olmadığının, ruhunun bulunup bulunmadığının tartışıldığı, sürekli hor görülüp aşağılandığı bir dönemde, yüce dinimiz İslam; kadının da hakları olduğunu beyan etmiş ve kadına gereken değeri vermiştir. Kur’an-ı Kerim’de; “Birisine bir kız çocuğu müjdelenirse, üzüntüsünden yüzü simsiyah kesilir...” (Nahl, 16/58 ) buyrularak cahiliye döneminin kadına bakışı anlatılmıştır.  “Allah dilediğine kız, dilediğine erkek, dilediğine ikisini birden verir…” (Şûrâ, 42/49) buyrulmak suretiyle de her iki cins arasında fark olmadığı açıkça belirtilmiştir. 

Hz. Peygamber (s.a.s.) Efendimiz de şu hadis-i şerifleriyle kız çocuklarının bakımı ve terbiyesi için her türlü fedakârlıkta bulunan anne ve babaların kazanacakları mükâfatı şöyle haber vermiştir: “Kim, (iki veya üç) kız çocuğunu erginlik çağına erişinceye kadar besleyip büyütürse, kıyamet gününde -iki parmağını birleştirerek- onunla şöylece beraber oluruz.” (Müslim, c. IV, 2028)

İslam’da insan olmaları bakımından, erkekle kadın arasında herhangi bir fark yoktur. Her ikisi de eşit derecede Yüce Allah’ın emir ve yasaklarına muhataptır. Bu konuda Cenab-ı Hak şöyle buyurur: “Şüphesiz Müslüman erkeklerle Müslüman kadınlar, mü’min erkeklerle mü’min kadınlar, itaatkâr erkeklerle itaatkâr kadınlar, doğru erkeklerle doğru kadınlar, sabreden erkeklerle sabreden kadınlar, Allah’a derinden saygı duyan erkekler, Allah’a derinden saygı duyan kadınlar, sadaka veren erkeklerle
sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkeklerle oruç tutan kadınlar, namuslarını koruyan erkeklerle namuslarını koruyan kadınlar, Allah’ı çokça anan erkeklerle çokça anan kadınlar var ya, işte onlar için Allah bağışlanma ve büyük bir mükâfat hazırlamıştır.” (Ahzab, 33/35) Allah Teâlâ ayette tekrar tekrar kadın, erkek buyurarak hiçbir hususta bu iki cinsin birbirinden ayrıcalığı bulunmadığını belirtmiştir.

Kadın, ailenin temel taşı, hayatın bekasının temel unsurudur. Hayata gözlerimizi açtığımızda ilk tanıdığımız kişi melek simalı, masum bakışlı annemizdir. Kadın, toplumun medeniyet seviyesinin ölçüsüdür. Bunun için Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.)’in Veda Hutbesinde “Allah’ın bir emaneti” olarak ifade ettiği kadınlara sevgi, şefkat, hoşgörü ve anlayışla davranılmalıdır. Kadınlar, asla şiddet, dayak ve işkence gibi insanlık dışı olaylarla birlikte anılmamalıdır. Unutulmamalıdır ki; her kadın bir anne veya anne adayı, dolayısıyla Cennet de o annelerin ayakları altındadır.

 Mehmet Sönmezoğlu
  Kocaeli İl Müftüsü

 GÜNCEL KATEGORİSİNE AİT HABERLER

6 ilçe il yapılıyor, Ya Gebze? 6 ilçe il yapılıyor, Ya Gebze?
Polatlı'dan Bodrum'a, Fethiye'den Anamur'a kadar çok sayıda ilçenin il yapılması talepleri daha önce Meclis gündemine getirilmişti. Ancak bu teklifler gündemden düşmüştü.
04 Haziran 2012, 13:21  3184 Okuma   0 Yorum
Sağlıklı yaşam için KO-MEK Sağlıklı yaşam için KO-MEK
Kent yaşamında kırsal yaşantının dinlendirici, güç verici görüntü ve ortamının kaybolduğu,beton yığını şekline dönüşmüş evler, yeşile hasret alanlar, insanların hareket özgürlüğünü de kısıtlıyor.
04 Haziran 2012, 10:03  2793 Okuma   0 Yorum
Kurt MHP başkanlığını kazanamadı Kurt MHP başkanlığını kazanamadı
MHP'nin yeni il başkanı Aydın Ünlü oldu. Ünlü 601 delegeni 301 oyunu alarak il başkanlığında seçildi
03 Haziran 2012, 18:03  4106 Okuma   0 Yorum
Görkem'in cenazesine Bakan katıldı Görkem'in cenazesine Bakan katıldı
GTO Başkanı Nail Çiler'in gencecik oğlu Görkem çiler elim bir trafik kazası sonucu hayata gözlerini yumdu. Evlat acısını yaşayan Çiler ailesi ve Gebze bölgesi göz yaşlarına boğuldu.
02 Haziran 2012, 09:38  19696 Okuma   42 Yorum
Geleneksel sanatımızın can bulduğu  kurs Geleneksel sanatımızın can bulduğu kurs
Tarihi çok eski olan işleme sanatı insanların günlük ihtiyacı karşılığı, giyecek ve kullanılacak eşyaları bezemek için kullanılmakta. Tarihi efsanelerde de yerini alan işleme Türklerde çokça yer bulmuş mimari dahil ayakkabıdan mezar taşlarına kadar bir çok alanda kullanılmıştır.
01 Haziran 2012, 17:59  2910 Okuma   0 Yorum
Antalya'da ki 400 yıllık Gebzeliler Antalya'da ki 400 yıllık Gebzeliler
HATIRLATMA: TGRT Belgesel TV, TV 5'de yayınlanan İsmail Kahraman'ın hazırlayıp sunduğu Devr-i Alem Belgesel TV programınde yarın "TAYLAND " saat 04.00, 07.00, 14.00, ve 23.45 saatlerinde yayınlanmakdır. Ayrıca, TV 5, Kanal 9, Karadeniz TV, TGRT Avrupa, Kanal Avrupa Vatan TV, Tek Rumeli TV, Nurs Lokman Hekim TV, Kocaeli TV ve bir çok bölgesel TV kanalının belgesel kuşaklarında Devr-i Alem'i izleyerek belgeselciismail@gmail.com'a görüş ve önerilerinizi bekliyoruz
01 Haziran 2012, 16:42  3773 Okuma   0 Yorum
Dekoratif Ahşap süslemede KO-MEK Dekoratif Ahşap süslemede KO-MEK
Ko-mek'in bünyesinde bulundurduğu kurslardan ahşap boyama geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda oldukça rağbet gördü.
01 Haziran 2012, 09:50  2108 Okuma   0 Yorum
Adliye önünde silahlı saldırı Adliye önünde silahlı saldırı
Adliyeye getirilen zanlı başka biri tarafından saldırıya uğradı
31 Mayıs 2012, 21:57  2013 Okuma   0 Yorum
Çaltepe ve Çelik'in acı günü Çaltepe ve Çelik'in acı günü
Olay Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Çaltepe'nin Eskişehir'de yaşayan anneannesi Muzazez Çelik (86) tedavi gördüğü hastanede hayata özlerini yumdu
31 Mayıs 2012, 10:23  1719 Okuma   0 Yorum
Turnalılar Tepecik'de buluştu Turnalılar Tepecik'de buluştu
Erzurum İli Şenkaya İlçesi Turnalı Köyü Koruma Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği tarafından her yıl düzenlenen geleneksel piknik hafta sonu gerçekleştirildi.
30 Mayıs 2012, 18:54  1917 Okuma   0 Yorum
İsmail Kahraman
 İsmail Kahraman
 Evlat acısı ve Görkem'in
l
Evren Kızıltaş
 Evren Kızıltaş
 Bir tarih yok oluyor!
l
Muhsin Bozkurt
 Muhsin Bozkurt
 VAHİDEDDİN'İN OKUTTUĞU
l
Betül Tuncel
 Betül Tuncel
 28. YILI KUTLARKEN...
l
M.Sönmezoğlu
 M.Sönmezoğlu
 İSLAM'DA ÇEVRENİN ÖNEMİ
l
Selçuk Geçal
 Selçuk Geçal
 Kurt ağır basıyor
l
R.Sıla GÜVENÇ
 R.Sıla GÜVENÇ
 Kongre manzaraları
l

Panax| Mustafa ERASLAN |
 


    Alan Adı ve Web Hosting Hizmeti Boyun Askı İpi Toplu SMS Hizmeti Ping your blog, website, or RSS feed for Free

Bize Ulaşın   E-Mail   Rss
Adres : Sultan Orhan Mah. 1113 Sk. No:13 Gebze / KOCAELİ
Tel : 0 262 641 43 99 - 641 47 71 Fax : 0 262 641 46 05
2010 © Gebze Gazetesi
 Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz..