banner426
Diğer taşınmazlarda olduğu gibi arsa satışlarında da belirli bir oranda harç ödenmesi gerekiyor. Tapu devirlerinde tapu harcı ödemelerine ek olarak tapu döner sermaye harcı ödemesi de yapılıyor. Peki arsa tapu harcı nasıl hesaplanır? Ödenecek bedel nasıl belirlenir?  İşte tüm bu soruların cevabı. Bugünkü yazımızda…

TAPU HARCI NEDİR?

Tapu harcı veya tapu masrafı, satışı gerçekleştirilen tüm gayrimenkuller için(konut, yer, arsa, tarla, arazi vb.) tapuda beyan edilen satış bedelinin yüzde 4’ü olarak hesaplanıyor. Tapu harcının yapılmadığı durumlarda işlem tamamlanamıyor. Tapu ve kadastro harçları, işlem yapılan vergi dairesine ödenir. Maliye Bakanlığı tarafından yetki verilmesi durumunda kuruluşlar tarafından tahsis edilebilir.

Yayımlanan yeni değerlere göre 2018 yılında yapılacak olan arsa satışları içinde binde 20 oranında tapu harcı ödenmesi gerekiyor. Belirlenen tutar hem satan hem de alan kişi tarafından ayrı olarak ödeniyor. Tapu harcı satılacak arsanın değerine göre belirleniyor. Buna göre, arsanın değeri yüksekse tapu harcı yüksek, arsa değeri düşükse harç da düşük oluyor. Örneğin, satışı yapılacak taşınmazın değeri 100 bin TL ise; alıcı 2 bin Türk Lirası satıcı 2 bin Türk Lirası olmak üzere toplamda 4 bin TL harç bedel öder.

GEBZE EXPERNET GAYRİMENKUL’ÜN KATKILARIYLA…

Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner341

banner370

banner375

banner379

banner373

banner376

banner398

banner346

banner149

banner378