banner392

Kefir nedir, yararları nelerdir anlatmaya başlamadan önce gelin probiyotik nedir ne işe yarar kısaca bundan bahsedeyim. Besinlerle birlikte veya ayrı olarak alınabilen; bağışıklık sistemi destekçisi yararlı bakteriler dost bakterilerdir! İşte biz bu bakterilere probiyotik diyoruz! Birçok hastalığa karşı gardını almak düzenli probiyotik kullanımı ile mümkün! Peki neye karşı korunduğunu öğrenmek ister misin? Yapılan bilimsel araştırmaların defalarca kanıtlamıştır ki probiyotikler;

• Virüse bağlı gelişen ishallerin

• Ürogenital enfeksiyonların

• Kolon kanserinin önlenmesi,

• Laktoz intöleransının etkilerinin

• Allerji riskinin

• Serum kolesterol düzeylerinin azaltılması,

• Çeşitli gastrointestinal sistem hastalıklarının tedavisinde yardımcı olması,

• Kadınlarda vajinal ve üriner sistem enfeksiyonlarının tedavi ve önlenmesi gibi birçok önemli etkiye sahiptir!

İşte bu özelliklerin hepsine sahip olan kefir doğal bir probiyotiktir.

Dünyanın Kefirle Tanışması

Tahminlere göre kefir Orta Asya’da yaşayan Türkler tarafından keşfedildi. Küçük baş hayvancılığın oldukça büyük bir önem taşıdığı Türkler yaşamlarının her alanında mayaladıkları süt ürünlerini göç ettikleri yerlere de beraberlerinde taşımışlardır. Atlardan, keçi ve koyunlardan yararlanmışlar; genel olarak at sütünden kımız yapmış, keçi veya koyun sütünden ise kefir yaparak tüketmiş ve sağlıklı bir yaşam sürmüşlerdir. 

Kefir Yapımı

Evde kefir yapımında pastörize ve sterilize sütler kullanılabilmektedir. Bu nedenle de tekrar ısıtmaya gerek olmadığı gibi, böyle sütlerin homojenize edilmiş olmaları ayrı bir avantaj sağlamakta ve ürünün üst kısmında istenmeyen yağ tabakası oluşmamaktadır. Oda sıcaklığındaki süt kapaklı cam bir kavanoza konur. Fermentasyon sırasında oluşan ve kefire ayrı bir tat veren CO2 ' in uçmasını önlemek için kapaklı kavanoz gereklidir. Kefire işlenecek 1litre süt için 1-2 tatlı kaşığı kadar kefir tanesi yeterlidir ve hafifce karıştırmak gerekir.Daha sonra ağzı sıkıca kapatılır. Oda sıcaklığında karanlık bir yerde 24-48 saat fermantasyona bırakılır. Fermantasyondan sonunda, (katılaşma gözle hissedidiğinde) plastik süzgeç yardımıyla taneler ayrılır ve kefir buzdolabında birkaç gün saklanabilir. Taneler tekrar kullanılacaksa ılık sudan geçirilir ve aynı işlemler tekrarlanır. Kullanılmayacaksa küçük bir kavanoza biraz su konularak kapağı kapatılıp buzdolabında uzun süre saklanabilir.Neden Kefir İçmeliyiz?

Bileşiminde genel olarak %0.6-0.9 süt asidi,%0.6-0.8 alkol ve hacimsel olarak %50 CO2 içermektedir.Süt şekeri fermentasyon sonucunda %75 oranında azalmıştır ancak vitamin B12 ve folik asit ise oldukça zenginleşmiştir. Mikroorganizmaların etkisi ile laktoz ve proteinlerdeki değişmeler,kefirin sindirimini kolaylaştırmaktadır. Kefirde süt şekeri olan laktoz un oranı azaldığı için laktoza duyarlı kişiler kefiri rahatlıkla tüketebilmektedirler. Başta B12 olmak üzere bazı B grubu vitaminler kefir kültüründe bulunan mikroorganizmalar tarafından sentezlenebilmektedirler.

Kefirin gençlik içkisi olarak tanındığı ve su yerine içildiği Kafkasya 'da tüberküloz, kanser ve hazım bozukluğu gibi hastalıklara rastlanmadığı ve ortalama insan ömrünün 110-130 seneye ulaştığına ait bilgiler bir çok literatürde yer almaktadır. Kefirde oluşan asetik asit, H2O2 gibi antibakteriyel maddeler ile antibiyotikler, E.coli ve Salmonella gibi patojen bakterilerin gelişmesine engelleyici etki yapmaktadır. Ayrıca kefir,mide,pankreas gibi bazı organların salgılarını da arttırmaktadır. Yapılan çalışmalar bu süt ürününün sinirsel rahatsızlıklar,iştahsızlık ve uykusuzluk için iyi bir ilaç olduğunu göstermiştir.Ayrıca halk arasında kefirin yüksek tansiyon, bronşit, sarılık, ishal,kabızlık, ekzema ve safra rahatsızlıklarını iyileştirdiği bilinmektedir. Düzenli olarak günde en az 500 ml kefir 6 ay tüketildiği zaman kefirin organizma üzerine stabilize edici, gençleştirici bir etkiye sahip olduğu, yaşlıların sağlığı üzerine çok yararlı etki yaptığı belirtilmektedir. Ayrıca karaciğer, safra, böbrek, kan dolaşımı, kalp metabolizması üzerine olumlu etki yaptığını, kireçlenmeyi önlediğini belirten bilgilerin bulunduğu da açıklanmaktadır.


Elbette ki mucize besin diye bir şey yoktur. Yani siz sağlıklı bi beslenme alışkanlığına sahip olmadan, düzenli olarak fiziksel aktivite yapmadan sadece kefir içerek ideal kilonuza kavuşmayı beklemeyin! Bu tür besinler size kilo verme sürecinizde büyük destekçilerdir ama tek başına istediğiniz sonuca ulaştırmaz benden söylemesi. Newlife Sağlıklı Yaşam Merkezi’ne gelin doğru beslenme alışkanlıklarını nasıl kazanacağınıza birlikte karar verelim. Sağlıklı ve fit bir ömür sizinle olsun!


Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner341

banner370

banner375

banner379

banner373

banner339

banner376

banner398

banner346

banner149

banner378