banner426
EĞİTİM:
YBFL'de Kariyer Dolu Günler

24 Aralık 2018 Pazartesi 09:21

Birinci gün Gebze Kaymakamı Sayın Mustafa GÜLER’in sunumuyla başladı. Sayın GÜLER “Kaymakamlık” mesleğini, idareciliği kendi tecrübeleriyle öğrencilere aktardı. İlçe Milli Eğitim müdürü Şener DOĞAN da ilk günün misafirleri arasındaydı. Kaymakam Mustafa GÜLER’in ardından Gebze Teknik Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitü Müdürü Prof. Dr. Işıl KURNAZ öğrencilere hitap etti. Sayın KURNAZ, Moleküler Biyoloji ve Genetik alanında yapılan çalışmalardan ve kendi çalışmalarından bahsetti.

Günün ikinci oturumunda ise Gebze Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Meral ELÇİ öğrencilerle buluştu. Psikoteknik Testler, Personel Seçme ve Yerleştirme, Kariyer planlama alanlarında çalışma yapan Meral ELÇİ sunumunun ardından öğrencilerin kişilik renklerini ortaya çıkarak bir anket çalışması da uyguladı.


Öğrenciler Farklı Meslekler Hakkında Bilgi Edindi

Etkinliğin ikinci gününün ilk oturumun konuğu Diş Hekimi Mehmet SULAR oldu. Samimi sohbetiyle öğrencilerin beğenisini alan SULAR, diş hekimliğini kendi yaşantısından örnekler vererek öğrencilere aktardı. Yaptığı mesleği severek yapmanın insanın hayat felsefesi olması gerektiğine değindi. İkinci oturumda ise TÜBİTAK Bilişim Teknolojileri Enstitüsü Müdür Yardımcısı Elektronik Mühendisi Dr. Hamza ÖZER ve Bilgisayar Mühendisi Emrah BİLLUR öğrencilerle buluştu. Her iki konuk da hem TÜBİTAK’ın yaptığı çalışmaları, hem de kendi alanlarındaki çalışmaları öğrencilere aktardılar.

Üçüncü gün ilk konuk Deniz Pilot Binbaşı Ercüment GÖKKAYA oldu. Havacılık ve Pilotlukla ilgili deneyimlerini aktaran GÖKKAYA’nın sunumu ilgiyle takip edildi. İkinci oturumda ise Kardiyolog Doçent Doktor Ömer YİĞİNER sunum yaptı. ”Sunumum bittiğinde herkes doktor olmak isteyecek.” diyerek söze başlayan YİĞİNER, doktorluğun, kalp doktorluğunun mesleki özelliklerini öğrencilere aktardı.

Dördüncü günün konukları Makine Mühendisi Sacit ZORLU ve Elektronik Mühendisi Abdurrahman ASLANTAŞ oldular. Her iki mühendis de mühendislik mesleğinin özellikleri kendi hayatlarından örneklendirerek ve özel sektör gözüyle değerlendirerek öğrencilerle paylaştılar. İkinci oturumda ise TÜBİTAK Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü’nden okul tarafından 7 Nisan 2019 tarihinde yapılacak Fen Bilimleri Olimpiyatı Danışma Kurulu’nda da yer alan Doç. Dr. Selma ONARICI ve Doç. Dr. Zelal ADIGÜZEL öğrencilerle buluştular.

Etkinliğin son gününde ise Gebze Teknik Üniversitesi Temel Bilimler Fakültesinden Porf. Dr. Ayşe Gül GÜREK (Kimya), Prof. Dr. Savaş BERBER (Fizik) ve Doç Dr. Ayten KANDİLCİ (Biyoloji) öğrencilerle buluştular. Kendi alanları ile ilgili konuşmaların ardından öğrencilerden gelen soruları da titizlikle cevaplayan konukların sorulara verdikleri cevaplar büyük alkış topladı. Son oturumda ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi mimarları Sinan KAYAKIRAN ve Ali Osman ÖZCAN öğrencilerle buluştu.

Programın sonunda Okul Müdürü İsmail BOĞA: “Meslek tercihlerini şekillendiren öğrencilerimizin seçimine katkı sağlamak için Kariyer Günleri Etkinliği düzenledik. Gerçekleştirdiğimiz etkinlikten öğrencilerimizin hem keyif aldığı, hem de konuklarımızın sunumlarının öğrencilerimizin meslek seçimlerine katkı sağladığı gözlerinden belli oluyor. Katılan, destek veren tüm konuklarımıza yürekten teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.

Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner341

banner370

banner375

banner379

banner373

banner376

banner398

banner346

banner149

banner378

GTÜ İlk Onda
GTÜ, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın açıkladığı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksinde...

Haberi Oku