TDKSS VAKFI TOPLANTISINA BAKAN YARDIMCISI  DEMİRCAN DA KATILDI

03 Ekim 2022 Pazartesi 20:23Türk Dünyası Kültür Sanat Ve Sinema Vakfı Yönetim Kurulu ve Yüksek İstişare Kurulu toplantısı Barselo Hotel İstanbul’da yapıldı. Vakfın 2022 yılı güz dönemi çalışma programı başta olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından desteklenen Türk Dünyası Geleceğin Genç Sinemacıları Buluşması ve Türk Dünyasına yönelik olarak yapmayı planladığımız diğer bazı projelerimiz hakkında istişare yapıldı ve katılımcılar görüş alış verişinde bulundu. İstişare toplantımız Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Ahmet Misbah Demircan beyin teşrifleri ile başladı.
Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Erdoğdu’nun açılış konuşması ile başladı. Türk Dünyası Geleceğin Genç Sinemacılar Buluşması, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, Türk Dünyası Kültür Merkezi ve Kütüphanesi, Türk Dünyası Kültür Sanat ve Hizmet Ödülleri, Buhara’dan Tokat’a Bir Medeniyet İnşası projesi, Türk Dünyası Sinema Akademisi ve proje ortağı olduğumuz 7. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali hakkında katılımcıları bilgilendirdi.
Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Alaattin Büyükkaya beyin Selamlama Konuşması ile ve toplantıyı yönetmesi ile devam etti. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Ahmet Misbah Demircan bey ile olan yıllara dayalı dostluklarından bahsederek kendilerini takdim ettiler.
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Ahmet Misbah Demircan Vakıf Üyelerimize Hitap etti: Kültürler sinema ile yayılıyor. Kendi hikayelerimizi işleyen projeleri destekliyoruz. Korkut ata film festivalinde bu yıl Nevruzu işliyoruz. Nevruz ön plana çıkarıyoruz nevruz özelinde Toprak, hava, su ve ateşi işlersek küresel ısınma ve çevre felaketlerine dikkati çekersek Nevruzu daha evrensel bir dil ile tüm dünyaya anlatmış oluruz. Dedi.
Bozdağ Film tarafından yapılan Türkiye Özbekistan ortak yapımı Celalettin Harzemşah filminin  Danışmanı Vakfımızın Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Prof. Dr. Babahan Şerif Hocamız Sovyet Döneminde Yaşanan Kültürel Soykırımdan ve Özbekistan Bağımsız Olduktan Sonra Yaşanan Kültürel Gelişmelerden Örneklerini Anlatarak Bahsetti.
Vakfımızın kurucusu ve Yüksek İstişare Kurulu üyesi; duayen Sinemacı Yapımcı Fedai Öztürk bey Yönetmen İsmail Güneş beyin Başkanlığında Türk Dünyası Sinema Akademisi kuruluş çalışmalarından bahsetti.  
Türkiye Özbekistan ortak yapımı Celalettin Harzemşah filminde başrollerden birini oynayan Başkan yardımcı Ferhat Yılmaz Türk Dizilerinin yurtdışında izlenme oranlarından ve Türkçe öğrenmeye etkisinden bahsetti.
Vakfımızın Kurucusu ve Yüksek İstişare Kurulu üyesi Devrialem Belgesel Yapımcısı duayen Gazeteci İsmail Kahraman bey katılımcılar ile kısa söyleşiler yaptı fikirlerini aldı.
Toplantımıza katılan Vakfımızın kurucuları ve Yüksek İstişare Kurulu üyeleri; duayen Sinemacı Yapımcı Fedai Öztürk, Yönetmen Atilla Gökbörü, Yapımcı Şevki Tosunoğlu Yönetmen Atilla Murat Bozkurt, Nuh Mehmet Deniz, Ahmet Açıkgöz, Salih Tanrıverdi, Oğuz Adıyaman ve konuklarımız. YEKON Genel Başkanı E. Sertaç Ersayın, Proje Ortağımız Bahçeşehir Üniversitesi Medam Genel Koordinatörü Agah Karlıaga, Yapımcı, Senarist Mustafa Burak Doğulu, Yapımcı Senarist,  İbrahim Ethem Aslan, Fatih Mahmut Altay, Ufuk Çilesizoğlu, Oyuncu ve Müzisyen Seda Topal, Uğur Kuruçay Özgür Alp, genç oyuncular Buğra Kılıçarslan, Ayhan Kemal İşcan, Huriye Şanlıoğlu ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz Erol Cihangir, Nevzat Gökalp, Ferhat Yılmaz, Özcan Ayma, Ömer Çakmakçı katıldılar.
Vakfımızın 2022 yılı güz dönemi çalışma programı başta olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından desteklenen Türk Dünyası Geleceğin Genç Sinemacıları Buluşması ve Türk Dünyasına yönelik olarak yapmayı planladığımız diğer bazı projelerimiz hakkında istişare yapıldı ve katılımcılar görüş alış verişinde bulundu.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner375

banner379

banner376

banner377

LOTUS KADIN, 25 KASIM ‘A GİDERKEN 6 SORU SORUYOR
Kocaeli’de kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği alanında çalışmalar yürüten Lotus Kadın Dayanışma...

Haberi Oku