banner462
GÜNDEM:
Coşkun, 'Ağustos Böceği  Ekonomisi Uygulanıyor”

13 Aralık 2018 Perşembe 14:36

Saadet Partisi Körfez İlçe Başkanı Ömer Faruk Coşkun, Yerli Malı Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada birçok yabancı menşeli ürünün yerli malı diye tanıtıldığını söyleyerek, “Ağustos böceği misali har vurup, harman savurmanın bedelini ödüyoruz” dedi.

Coşkun yaptığı açıklamada, “Ülkemizde 80 ve 90'lı yılarda okullarda tarımda kendi kendine yeten dünyadaki 7 ülkeden biri olarak öğrencilerimize bilgi verilirdi. Hatta yerli malları haftası etkinlikleri düzenlenirdi. Şimdi de düzenleniyor ama sergilediğimiz birçok ürün yabancı menşeili. Buğdayımız ithal, bakliyatımız ithal, şekerimiz ithal. Dünya hızla gelişip değişiyor, o yıllardan bu günlere geldiğimizde maalesef bir çok noktada gelişimi kaçırdığımızı görüyoruz. Savunma sanayi, dijital ekonomi, enerji sanayi ne kadar stratejikse, tarım sektörü de o kadar stratejiktir. Yollar, köprüler, tüneller ne kadar önemli ise ekilmiş tarlalar, meralarda otlayan hayvanlarımız, özelleştirme mağduru şeker fabrikalarımız, onlardan daha önemli ve stratejiktir. İşte son yaşanan ekonomik kriz bunun en iyi örneğidir."  

"Ülke acilen üretim ekonomisine geçmeli!"

"16 yıldır üretim gücünü terk edip,  sadece tüketim ekonomisi ile beton sanayi ile ekonomiyi yönetmenin bedelini ödüyoruz. Ağustos böceği misali har vurup harman savurmanın, israf etmenin bedelini ödüyoruz. Yerelde ve genelde yatırım ve yerli anlayışını sorgulamamız gerekmekte. Köprü, tünel, yol kaldırımlar, parklar yatırım değil hizmettir. İthal buğdayı öğütüp un yapmak onu yerli yapmaz. İthal etten üretilen gıda onu yerli malı yapmaz. Ülke olarak acilen üretim ekonomisine geçmeli, kalıcı ve güçlü teşviklerle  tarım ,sanayi ,enerji sektörlerine destek verilmeli, gerekirse bizzat devlet bu alanlara yatırım yapmalıdır” dedi.

Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner370

banner375

banner379

banner373

banner376

banner377

banner149

banner378

Başkanlardan Esnaf Ziyareti!
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Gebze Belediye...

Haberi Oku