banner426
GÜNDEM:
Gıdalardaki Boya ve Tağşişler Gündemde!

10 Ocak 2019 Perşembe 13:35

Bilindiği üzere bir marketten paketli kıyma alan tüketici kıymanın renginden şüphe etmesi üzerine, bir miktar kıymayı suyun içerisinde bekleterek suyun renginin kırmızıya döndüğü ve kıymanın da beyazlaştığını gösteren bir video çekti. Videoyu sosyal medyada “kıymada boya olduğunu” iddia ederek paylaştı. Bunun üzerine konu ile ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı'nın da yaptığı denetim sonuçlarını paylaştığına yer veren Gıda Mühendisleri Odası, bu konuyu değerlendirmek istediklerini dile getirdi.

"Ülkemizde gıda konusunda ciddi bir bilgi kirliliği var. Gıda güvenliği, gıda kimyası, prosesleri ve mikrobiyolojisi konusunda uzman olmayan kişiler, gerek sosyal medyada gerekse ulusal basın ve yayın organlarında sürekli beyanlarda bulunuyorlar. Bu beyanlar doğruluğu tartışılmadan ve kanıtlanmadan, sanki doğru ve nihai bilgilermiş gibi kamuoyuna duyuruluyor. Halkımız da bu bilgi kirliliğinin ortasında kalıyor. Neyi yemesi, neyi yememesi gerektiği konusunda insanlarımızın kafası karıştırılıyor, çoğu zaman da doğru olmayan bilgilerle dolduruluyor.

Kıyma ile ilgili videoyu yayınlayan vatandaşımız da aslında kötü niyetli olmadan, şüphelendiği bir durumu basit bir yöntemle kanıtladığını ve bunu kendisi dışındaki kişilerin de bilmesi gerektiğini düşünerek paylaşıyor." ifadelerine yer verdi.

Vatandaşı kıymada boya olduğunu düşünmeye iten sebepler nedir?

Gıda zehirlenmelerini ve gıdada tağrişlerin sık yaşanmasının bunun öncü etkeni olduğunu belirten Gıda Mühendisleri, "Eski adıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yeni adıyla “GIDA”sı atılan Tarım ve Orman Bakanlığında ihtiyaca cevap verecek yeterlikte Gıda Mühendisi istihdamının olmayışı, bu yüzden gıda işletmelerinin yeter sıklıkta ve etkin bir şekilde denetlenemiyor oluşu bunun en önemli sebeplerinden biri. Bu yüzden maalesef bir halk sağlığı sorunu olan gıda güvenliği üretici firmaların insafına bırakılmış durumda."

Temel gıda maddelerinin fiyatlarındaki artışların tüketicileri “ucuz gıdaya” yönelttiğini, böylece sahte gıda üretiminin arttığını ve bu durumun da tüketicilerde aldıkları gıdalara karşı güvensizlik yarattığını öne sürerek, "Gıda zehirlenmelerinin ve gıdada tağşişlerin bir diğer önemli sebebi de; etten süte, buğdaya kadar neredeyse tüm temel gıda maddelerinde dışa bağımlı hale getirilişimiz ve gıda fiyatlarındaki yüksek artışlar. Örneğin Türkiye’de etin kilosu satın alma gücü ile karşılaştırıldığında Avrupa ülkelerine oranla oldukça pahalı. Bizde 45-55 TL arasında değişen etin kilosu Avrupa ülkelerinde 5-8 Euro aralığında." açıklamasında bulundu.

Dana kıymaya tavuk kıyması, tavuk sakatatı, boyanmış iç yağ katıldığı da daha önce kamuoyuna yansıyan tağşiş haberleri arasında yer alıyor.

"Sosyal medyada ve yazılı-görsel basında yukarıda bahsettiğimiz kıymada boya konusunun yaygınlaşması üzerine, Tarım Bakanlığı 9 ilde 10 et parçalama tesisinden ve Türkiye genelinde 33 ildeki satış noktalarından numune alarak konuyu incelemeye aldı. Alınan numunelerdeki ilk analiz sonucuna göre ‘kıymada boyaya’ rastlanmadığını açıkladı. Konunun kamuoyunda geniş yer bulması Tarım Bakanlığını da harekete geçirmiş oldu.

Bir halk sağlığı sorunu olan gıda güvenliğinin sağlanabilmesi ve gıdada tağşişlerin önlenebilmesi için; Tarım Bakanlığında yeter sayıda Gıda Mühendisi istihdamı edilmesi, yeterli ve etkin denetimler yapılması gerekir. Halkımıza ve özellikle çocuklarımıza sağlıklı, güvenli, besleyici ve yeterli miktarda gıdanın uygun fiyata sunulması gerekir. Ancak bundan sonra kamuoyunda ve tüketiciler nezdinde; satışta olan her ürün için, Tarım Bakanlığının denetiminden geçmiş ve market rafına ondan sonra gelmiştir, güvenli gıdadır, güvenle tüketebilirim, algısı oluşabilecektir."

Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Gıdacı 6 ay önce

kocaeli gıda mühendisleri odasına günlerdir kafamızı meşgul eden boyalı kıyma konusunda bize yeni bir ufuk açtığı için teşekkür ederiz.

banner341

banner370

banner375

banner379

banner373

banner376

banner398

banner346

banner149

banner378

Dilovası'nda tır yangını
Dilovaso'nda, seyir halindeyken yanmaya başlayan tır itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Haberi Oku