banner366
GÜNDEM:
Kerbela şehitleri Kocaeli'nde anıldı

20 Eylül 2018 Perşembe 17:45

Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ve yakınları, Kerbela'da katledilmelerinin 1379'uncu yılında Kocaeli'de anıldı.

Türkiye Caferiler Vakfı'nca Darıca Nenehatun Stadı'nda düzenlenen anma programı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, aradan bin yıldan fazla geçse de matemin bitmediğini ifade etti.

Yılmaz, "Hz. Hüseyin, Peygamberimize layık bir duruş göstererek bizlere büyük örnek teşkil etmiştir. Hz. Hüseyin'in o günkü mücadelesi bugün de devam ediyor, aradan 1400 yıl geçse de adını yükseltiyoruz. Adı kıyamete kadar unutulmayacak." diye konuştu.

İslam coğrafyasının adeta "Kerbela" olduğunu söyleyen Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bugün yine her yerde kan ve zulüm var. İslam coğrafyası adeta Kerbela olmuş, yer altı ve yer üstü kaynaklarını peşkeş çekenlere Hz. Hüseyin'in duruşunu göstermeye mecburuz. Emaneti ehline verecek anlayışı gelecek kuşaklara aktarmak hepimizin boynunun borcudur."

- "Birlik, beraberlik ve kardeşlik her şeyin önünde"

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da Hz. Hüseyin'in Kerbela'da uğradığı zulüm ve haksızlığın yüreklerde derin bir sızı oluşturduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Hz. Hüseyin, inandığı Allah ve Peygamber yolunda sergilediği duruşuyla bizlere örnek olmuştur. Kerbelaların yaşanmaması için birlik ve beraberliğin ve kardeşliğin, her şeyin önünde olduğunu biliyoruz. Bunun için Kur'anımızı ve Peygamberimizi iyi tanıyalım, iyi anlayalım. Böylece yolumuzdan asla şaşmayız."

Türkiye Caferiler Vakfı Genel Sekreteri Hasan Apaydın ise Kerbela'da yaşananların insanlık suçu ve soykırım olduğunu belirterek, "Bizler yaşadığımız coğrafyada mezhebi, ırkı ne olursa olsun aynı çatı altında birleşecek ve aynı ortak değerlerimize sahip çıkacağız." dedi.

Türkiye Caferiler Vakfı Genel Başkanı Yahya Kemal Utar ile yönetim kurulu üyelerinin ev sahipliğinde gerçekleşen programda mersiyeler söyleyen Caferiler, göz yaşlarını tutamadı.

Körfez ilçesi Yavuzsultanselim Mahallesi'nde Muhammediye Camisi'nde toplanan Caferiler, Kerbela şehitlerini andı.

Törene, Körfez Müftüsü Sabri Bağcı, Körfez Belediye Başkan Vekili Faruk Denli ile siyasi parti temsilcileri katıldı.

Türk Kızılayı'na kan bağışı yapılan program, Körfez Mezarlığı'ndaki şehitlikte Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından mezarlara karanfil bırakılmasıyla sona erdi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner341

banner370

banner375

banner379

banner373

banner376

banner398

banner346

banner149

banner378

Anadolu otoyolunda zincirleme kaza: 1 ölü,...
Canlı hayvan taşıyan tırdan dökülen gübrenin kayganlaştırdığı yolda sürücülerin kontrolünü kaybetmesi...

Haberi Oku