banner366
GÜNDEM:
KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu

25 Nisan 2018 Çarşamba 13:24

banner401
Türkiye geneli kapasite kullanım oranlarındaki gerilemenin geçici olmasını temenni eden KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yaptığı değerlendirmede, “Önümüzdeki aylarda kapasite kullanım oranlarında mevsimsel nedenlerle artış bekliyoruz. Firmalarımızdan aldığımız geri bildirimler bu beklentimizi doğruluyor.” dedi. 

Nisan ayında Kocaeli sanayinin kapasite kullanım oranının Türkiye genelinden ayrıştığını belirten Zeytinoğlu, “Kocaeli’deki imalat sanayi firmalarının yüzde 61’i kapasite kullanım oranlarının geçen aya göre arttığını belirtti. İlimiz kapasite kullanım oranlarındaki artışta otomotiv sektöründeki ihracat artışlarının etkisi olduğunu düşünüyoruz. Bunun birlikte Kocaeli’de otomotiv sektörünün yanında metal, plastik ve kauçuk sektörlerinde de kapasite kullanım oranları ortalamanın üzerinde gerçekleşti.” dedi.

Kocaeli firmalarının iç ve dış piyasadaki gelecek dönem beklentilerini açıklayan Zeytinoğlu, “Kocaeli genelinde sanayi kuruluşlarına yönelik yaptığımız araştırmada, firmalarımızın yüzde 28’i, mayıs ayında alınan iç piyasa sipariş miktarının arttığını, yüzde 50’si ise bu miktarın değişmediğini ve yüzde 22’si azaldığını belirtmiştir. Benzer şekilde ihracat yapan firmalarımızın ise yüzde 28.5’u dış piyasa siparişlerinin arttığını, yüzde 58’i sipariş miktarında bir değişme olmadığını, yüzde 13.5’u ise azaldığını ifade etmişlerdir.” dedi.


banner402
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner341

banner370

banner375

banner379

banner373

banner376

banner398

banner346

banner149

banner378

Gençlerden Bıyık’a Sürpriz
AK Parti Darıca Belediye Başkan Adayı Muzaffer Bıyık’ın aday tanıtım toplantısında Darıca Gençlik...

Haberi Oku