banner532
GÜNDEM:
Tavşancıl ‘turizmde marka' olacak

29 Mayıs 2020 Cuma 13:18

 Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir’in sözünü verdiği Tavşancıl’ın tarihi evlerinin ve kültürünün yeniden canlandırılması projesi hayat buluyor.

Başkan Şayir’in Ankara ziyaretlerinde ısrarla destek istediği proje ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı ve ardından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi devreye girdi.

TAVŞANCIL’DA İNCELEME YAPTILAR

Önceki gün Tavşancıl’a gelen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, AK Parti Dilovası İlçe Başkanı Osman Akbulut, İl Kültür Müdürlüğü yetkilileri, Tavşancıl Mahalle Muhtarı Kenan Keleş ve Dilovası Belediyesi Birim Müdürleri Tavşancıl'da bir araya gelerek incelemelerde bulundular.

Heyet, Tavşancıl sokaklarını gezip, tarihi evleri ve tarihi hamamı yakından inceledi.

BAŞKAN ŞAYİR, BİLGİ VERDİ

Başkan Şayir, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ve beraberindekilere Tavşancıl’ı gezdirerek tarihi evler ve kültürel doku ile ilgili detaylı bilgiler paylaştı. Şayir, ayrıca Tavşancıl’da Kurtuluş Savaşı Kahramanlarından Yahya Kaptan ve Akıncılar Mezarlıklarının da olduğunu belirterek, ne kadar önemli bir tarihi barındırdığını aktardı.

TAVŞANCIL EVLERİ RESTORE EDİLECEK

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ve beraberindeki heyet tarihi dokuyu inceledikten sonra Tavşancıl’ın yapısını bozmadan, tarihi evlerin yeniden canlanması için Bakanlık düzeyinde bir çalışma başlatılacağını ve 15 evin yeniden restore edileceğini açıkladı.

Kültür Bakanlığı’nın çalışması ile birlikte Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin de mahallede bulunan diğer tarihi evler ile ilgili bir çalışma başlatacağı öğrenildi.

TAVŞANCIL MARKA OLACAK

İncelemelerin ardından bir açıklama yapan Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, “Tavşancıl Mahallemiz bizim için önemlidir. Tarihi kültürel bir zenginliğe sahip olan bu eşsiz mahallemizin sadece Dilovası ve Kocaeli değil, tüm Türkiye için bir marka olması için çalışıyoruz. Ankara’da Kültür ve Turizm Bakanlığı ziyaretlerimizde 15 tarihi evimizin restore edilmesi konusunda söz almıştık. Bugün ilçemize gelen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç.Dr. Tahir Büyükakın ve beraberindeki heyetle hem mahallemizi hem de evlerimizi inceledik. Bakan Yardımcımız ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Tavşancıl’ın yeniden turizm de bir marka olması için çalışma başlatacaklarını belirttiler.

BAŞKAN ŞAYİR TEŞEKKÜR ETTİ

Desteklerinden dolayı Kültür Bakanlığımız yetkililerine, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Doç.Dr. Tahir Büyükakın ve ekibine teşekkür ediyorum. Onların büyük destekleri ile Tavşancılımız bir marka haline gelecektir” dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner370

banner375

banner379

banner373

banner376

banner377

banner149

banner378

Vatan nöbeti sonrası ücretsiz ulaşım
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programının ardından vatandaşlara...

Haberi Oku