banner462

Şimdi şuraya: “Sevgi ne demektir; sevgi nedir?” desem binlerce fikir ortaya atılabilir.Bunların çoğunu okumuş ya da duymuşsunuzdur üstelik.

“Sevgi” çok güzel bir isimdir mesela.Ama tabi ki konumuz bu değil."Sevgi” çocuğun da,yetişkinin de,ailenin tek çocuğunun da,yetimin de,zenginin de,fakirin de,Ali’nin de, Ayşe’nin de en çok ihtiyaç duyduğu şeydir.Hepsinin tedavisidir sevgi.

Antibiyotiklerin çözemediği meseleleri sevgiyle sarılmak çözer.Ve bu sarılmak bütün kara parçalarında geçerlidir.Çocukların oyun parkında da geçerlidir, yetişkinlerin hayat okulunda da.

Çocuğunuz düşüp dizini kanattığında değil her zaman sarılmalısınız ki ilerde dizinin acısından daha büyük acılar yaşamasın.

Eşinize bayramlarda, yıl dönümlerinde değil her zaman sarılmalısınız ki onunla geçen her gününüzün özel ve güzel olduğunu anlasın.

Allah bizlere herkese ve her şeye yetecek sevgi vermişken onu paylaşmamak, dağıtmamak, vermemek bencilliklerin en büyüğüdür.Üstelik onun yerine pahalı oyuncaklar, lüks arabalar, marka elbiseler, moda mekanlar koymaya çalışmak en büyük budalalıktır.Çocuk ya da yetişkin bir insanın ruhundaki eksik sevgi ise o eksikliği oyuncak ya da gerçek Ferrari ile kapatamazsınız.Kırmızı bile olsa!

Başınızın etini yiyen kadınların, tepenizden inmeyen çocukların sizi anlamadığını iddia ettiğiniz anne, babaların ve daha nicesinin derdi sevgidir.Bugün herkese çok rahat telaffuz ettiğimiz sevgi sözcüklerini hakiki manada yaşatabilseydik alternatif tıplara filan ihtiyaç kalmazdı.

Sorsam hiç şüphe yok ki hepimiz çocuklarımız, eşlerimiz, ailemiz için sevilmeye,zaman ve emek vermeye değer olduklarını söyleriz.Ama kaçımız seviyor, zaman ve emek veriyoruz? Yine hiç şüphe yok ki çoğumuz bunu ihmal ediyor ve ettiğimizi kabul ediyoruz. Ancak bazı gerçekleri kabul ediyor olmak sizi iyi, doğru bir insan yapmaya yetmez.

Teşbihte hata olmasın.Diyelim ki bilgisayar başında ve çok önemli bir iş üzerindeyken bir kelebek sizi rahatsız ettiği için kovaladınız ve kelebeğin kanatlarından birini kırdınız.Ölmedi ama uçamıyor da.Dönüp ona: “Yaptığım çok yanlış biliyorum sen doğan gereği ışığa yakın yerlerde uçuyordun ve ben seni incittim ama çok önemli bir iş başındaydım, ama milyon dolarlık bir işti yani vs.” dediniz.Bu kelebeğin ne kanadını ne de ruhunu tedavi etmez.

İşte hayatınızdaki insanlardan sevginizi esirgemekte onların kolunu kanadını kırmak gibidir.Onlar doğası gereği,biyolojik ve psikolojik olarak sevilmek isterken sizin onlara verdiğiniz hasarlar çoğu zaman telafi edilemez olurlar.Sevgisizlikten ölmezler belki ama uçamazlar da.


Sevgi dolu kalın.

Okur Kalın...

Ayşe ÖĞÜNÇ

Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner370

banner375

banner379

banner373

banner376

banner398

banner377

banner149

banner378