SAĞLIK Haberleri Tümü

Kocaeli'de Sağlık Sokağı" açıldı

Kocaeli'de Sağlık Haftası etkinlikleri kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Türk Kızılayı, Kocaeli Sağlık Müdürlüğü ve Kocaeli Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından "Sağlık Sokağı" kuruldu.


 (AA) -

Sekapark'ta 7-9 Nisan tarihleri arasında hizmet verecek olan sokakta, kanser taramaları, sigara ile mücadele, akılcı ilaç kullanımı, obezite ile mücadele, boy, kilo ve yağ ölçümü, nakil ambulans, organ bağışı, diş taraması, 112 Acil ve kan bağışı konularında bilgilendirme yapılacak.

Sağlık sokağının açılışında konuşan Vali Yardımcısı Abdullah Etil, sağlığın mutlu bir hayatın parçası olduğuna dikkat çekerek hastalık ve sağlık kavramının kültüre bağlı olduğunu belirtti.

Kişinin sağlıklı olabilmesi için ruhen de dengeli olması gerektiğine dikkat çeken Etil, "Sağlıkla ilgili harcamalar bir masraf değil, insan gücü yatırımıdır. Hastalanan ya da ölen kişiler toplum için kayıptır. Toplumların en önemli zenginliği sağlıklı ve iyi yetişmiş insan gücüdür. Sağlık insan  hayatında hiçbir kavramla yer değiştiremeyecek bir öneme sahiptir." dedi.

Kocaeli Sağlık Müdürü Mürsel Durmaz da sağlık konusunda farkındalık yaratmak ve vatandaşları bilgilendirmek için bu sokağı kurduklarını dile getirdi.

- Türkiye'de ortalama ömür 78 yıl

Türkiye'de ortalama ömrün 78 yıl olduğunu aktaran Durmaz, "Bu çok sevindirici bir haber oldu. Kocaeli'de bu rakamın 80.1 olduğunu biliyorum. Sizlerin verdiği destekle bu sağlık ölçütlerini daha ileriye getirebiliriz. Bu tür etkinliklerle kendi kendimizin doktoru olacağımız bilgilere sahip olacağız." diye konuştu.

Daha sonra Vali Yardımcısı Abdullah Etil, Kocaeli Sağlık Müdürü Mürsel Durmaz, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Zekeriya Özak ve vatandaşlar sokakta kurulan stantları gezerek bilgi aldı.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz