SAĞLIK Haberleri Tümü

Meme kanserine erkeklerde yakalanıyor

Meme kanserinin, kadın hastalığı olarak bilinse de erkeklerin de dikkatli olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Cantürk, “Her 100 erkekten birinde meme kanseri görülüyor” diye konuştu

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Konferans Salonu’nda “Meme Kanseri Hastaları ve Sorunları Farkındalık Programı” düzenlendi. Programda meme kanserine yakalanan hastalar, yaşadıkları sorunları ve sonrasında gelişen süreçleri anlattı. Programın açılış konuşmasında bilgi veren Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, “Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Tarama programlarına katılamayanların her ay kendini 5 dakika muayene etmesi hayat kurtarıcı olacaktır” dedi.

BAŞ EDİLEBİLİR BİR HASTALIK

Erken tanıyla beraber meme kanserinin başedilebilir bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. Cantürk, “Kadın olmak, yaşlanmak gibi faktörlerle meme kanserine engel olamıyoruz ancak beslenme alışkanlıkları bu durumu değiştirir. Sigara ve alkol tüketimini azalttığımız takdirde meme kanserini kontrol altına alabiliyoruz. Geç evlenmek, fazla östrojene maruz kalmak, geç çocuk sahibi olmak, az emzirmek meme kanserini arttıran riskler arasında. Ne kadar kadın hastalığı olarak bilinse de erkekler de dikkatli olmalı çünkü her 100 hastadan 1’i de erkek hasta” şeklinde konuştu.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz