SAĞLIK:
Havuza Gireceklere

19 Temmuz 2022 Salı 20:46

- "Tatilinizin zehir olmaması için kulağınızı sudan korumaya dikkat edin ve kulağınıza kulak pamuğu gibi yabancı cisimler sokmayın"

Medicana International Ankara Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Enver Ferruh İnan, dış kulak iltihabından korunmak için havuza girerken daha dikkatli olunması gerektiğini belirterek, kulakta dolgunluk hissi, akıntı ve işitme kaybı durumlarında doktora görünmek gerektiğini bildirdi.
Hastaneden yapılan açıklamada, kulak kanalı derisinde tipik olarak bakterilerin neden olduğu akut bir enfeksiyon olan dış kulak iltihabına ilişkin uyarılarda bulunuldu.
Açıklamada görüşlerine yer verilen Op. Dr. Enver Ferruh İnan, dış kulak iltihabının yazın gelmesiyle, yüzme aktivitesinin artmasına bağlı olarak daha sık görüldüğünü belirterek, "Yaz aylarında havuza girerken daha dikkatli olunmalı. Kulakta dolgunluk hissi, akıntı ve işitme kaybı durumlarında doktora görünmek gerekiyor." ifadelerini kullandı.
İnan, dış kulak iltihabının Türkiye'nin de dahil olduğu sıcak ve nemli iklimlerde daha sık görüldüğüne dikkati çekti.
Dış kulak iltihabının, suyla temasa bağlı olarak, yüzücülerde daha sık görüldüğüne işaret eden İnan, hastalığın bu nedenle "yüzücü kulağı" olarak da anıldığını söyledi.
- Kulak pamuğu enfeksiyon riskini artırıyor
İnan, dış kulak iltihabına neden olan bakterilerin ıslak ve nemli ortamlarda kolaylıkla çoğaldığını belirterek, "Dalmanın artırdığı dış kulak cildi tahrişleri, yüksek çevre ısısı ve nemi, kulağımıza soktuğumuz kulak pamuğu gibi yabancı cisimler ve bakterilere maruz kalma dış kulak enfeksiyon riskini artırmaktadır." uyarısını yaptı.
Hastalığın belirtileri hakkında bilgi veren İnan, şu değerlendirmede bulundu:
"Hastalarda genellikle yüzme sonrası kaşıntı ve ağrı şikayetleri başlar. Kulak ağrısı bazen çok şiddetli olabilmektedir. Özellikle kulak kepçesi hareket ettirildiğinde ağrının arttığı izlenir. Dış kulak yolunda ödemin artması ile birlikte kulakta dolgunluk, akıntı ve işitme kaybı gibi şikayetler de görülmeye başlanır. Hastalık ilerlediğinde kulak çevresinde şişlik, kızarıklık ve ateş görülür."
İnan, bu tür şikayetleri olanların vakit kaybetmeden bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmasını önerdi.
- 7-10 gün içinde tedavi ediliyor
İnan, tedavi sürecine ilişkin ise şunları kaydetti:
"Muayene ve tetkikler sonrasında hekim tarafından verilen tedavinin uygulanması durumunda hastalık 7-10 gün içinde tedavi edilmektedir. Tedavide ağızdan alınan ilaçların yanı sıra kulak damlaları da kullanılmaktadır. Tedavi sonrası en az 6 hafta kulağı sudan korumak gerekir. Yazın tadını çıkardığımız bugünlerde tatilinizin zehir olmaması için kulağınızı sudan korumaya dikkat edin ve kulağınıza kulak pamuğu gibi yabancı cisimler sokmayın. Kulakta kaşıntı, ağrı, akıntı, dolgunluk ve işitme kaybı gibi şikayetler olursa vakit kaybetmeden bir kulak burun boğaz uzmanına başvurun."

Anahtar Kelimeler
Dış Kulak Iltihabı
Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner376

banner375

banner377

banner934

Ruh Sağlığınıza İyi Gelecek 10 tavsiye
Her insan gündelik yaşamda çeşitli problemlerle karşı karşıya kalıyor. Bu problemlere daha dirençli...

Haberi Oku