SAĞLIK:
Kanser vakaları 10 yılda 5 milyon arttı

16 Şubat 2022 Çarşamba 13:46

 Kanserin dünya genelinde kardiyovasküler hastalıklardan sonra ölüme yol açan ikinci hastalık olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, “Araştırmada yer alan en önemli bulgulardan bir tanesi ülkelerin gelişmişlik endeksleri ile kanserin toplum içinde yol açtığı sorunlar arasındaki farklılıklar. Örneğin, Türkiye’nin de içinde yer aldığı yüksek gelişmişlik endeksindeki ülkelerde kansere bağlı ölümler kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölümlerin önüne geçti ve tüm dünyada üçüncü sırada yer alan anne ve çocuk gelişimine bağlı ölümler Türkiye’nin de içinde yer aldığı grupta 17. sıraya kadar geriledi” şeklinde konuştu. Prof. Dr. Turhal, “Bu çalışma, kanser hastalığının özellikle düşük ve orta gelişmiş düzeydeki ülkeler için artan bir sorun olacağına dikkat çekti” dedi.

 

Türkiye kansere bağlı ölümlerde üst grupta yer aldı

Araştırmada, kanser türlerinden en çok soruna yol açan akciğer kanseri ilk sırada yer alırken, ikinci sırada kalın bağırsak kanseri, üçüncü sırada mide kanseri ve dördüncü sırada ise meme kanserinin yer aldığını belirten Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, “Kanserin artış hızı beş ayrı kategoride değerlendirildiğinde Türkiye yıllık artış hızı yüzde 0.1 ile yüzde 1 arasında olan orta grubun içinde yer aldı. Kansere bağlı ölümlerin sınıflandırıldığı 5 grup içinde ise Türkiye biraz daha üst bir grup olan yüzde 1’den daha ileride bir düşme sağlayan ülkeler grubu arasında yer aldı” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

BİLGİ İÇİN

GoodWorks İletişim Danışmanlığı

Ayşe Sorucu Sanıyar – Müşteri Yönetmeni / ayse.sorucu@goodworks.com.tr/Tel: 0212 217 70 00 Cep: 0554 379 07 06

 

Anadolu Sağlık Merkezi Hakkında

Yaşam kalitesini artırmak için dünya standartlarında sağlık hizmeti sunmak hedefiyle kurulan Anadolu Sağlık Merkezi, modern tıbbın gereklerini yeni ve kapsamlı bir sağlık anlayışıyla hastalarına aktarıyor. Hizmet kalitesine önemli katkı sağlayan Johns Hopkins Medicine (JHM) ile devam eden iş birliği Anadolu Sağlık Merkezi'nin sağlığın merkezi olma vizyonunu da destekliyor. Kurulduğu günden buyana gerçekleştirdiği çalışmalarla ‘Sağlığın Merkezi’ konumuna ulaşan Anadolu Sağlık Merkezi; onkoloji, kalp damar sağlığı, kadın hastalıkları ve tüp bebek, nöroloji, cerrahi bilimler ve iç hastalıkları dahil olmak üzere tüm branşlarda sunduğu hizmetlerde hasta odaklı yaklaşımla hareket ediyor. Hizmetlerinde hasta hakları ve güvenliğini temel önceliği olarak belirleyen Anadolu Sağlık Merkezi, kaliteli sağlık hizmeti ile dünyanın farklı bölgelerinden gelen hastalara tedavi olanağı sunuyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner375

banner379

banner373

banner376

banner377

banner378

Katarakt Hakkında 10 Soru
Bulanık görme ve ışık hassasiyeti şikayetlerine dikkat!

Haberi Oku