SAĞLIK:
PKOS SENDROMUNUZ VARSA BU 8 BELİRTİYE DİKKAT!

29 Ocak 2024 Pazartesi 13:47

Rahim içi (endometrium) kanseri polikistik over sendromuyla aynı belirtileri verebilir

Adet düzensizlikleri ile birlikte anormal kanamaların gerçekleştiği rahim içi kanseri regli dönemi dışındaki kanamalarla erken belirtiler vermektedir. Karnın alt bölgesinde ağrı ile ilk belirtilerini veren endometrial kanser türünün erken evrede teşhisi mümkün olabilmektedir. Kanser tedavileri kişiye özel planlanmaktadır. Endometrium kanseri olan kadınlarda tedavi planı oluşturulurken; hastanın genel sağlık durumu, kanser tedavisinde kullanılan ilaçlara dayanma eşiği ve hastalığın ne kadar yayılıp yayılmadığına da bakılarak ilerlenmelidir. Vajinal akıntılar, endometrium kanserinin belirtilerinin başında gelebilmektedir. 

Rahim içi (endometrium) kanseri risk grubunda olabilirsiniz

Polikistik over sendromu olan kadınlarda yaşam tarzında yapılan değişikliklerle birlikte vücut ağırlığında azalmaların gerçekleşmesi adet düzenini sağlayabilir. Bu sendromu uzun süredir yaşayan kadınlarda kolesterol yüksekliği ile birlikte obezite ve diyabet de gelişebilmektedir. Polikistik over sendromu olan kadınların en çok şikayet ettikleri konu ise genellikle androjen fazlalığı oluştuğu için, ciltte yağlanmayla birlikte seyreden akne oluşumu ve erkek tipi tüylenme rahatsızlıkları olabilmektedir. Bu problemlerin çözümü için kapsayıcı bir tedaviyle birlikte hekim önerisi alınarak tüylenme için lazer epilasyon, ciltteki problemler için ise dermatoloji değerlendirmesi önerilir. Polikistik over sendromu olan kadınlarda adet düzensizliklerinin uzun süre görülmesi ya da uzun süreli adet olmama durumlarıyla birlikte endometrium dokusunda kalınlaşma görülebilir ve zamanla endometrium kanserine ortaya çıkabilmektedir. Adet dönemi dışında vajinal kanama yaşayan polikistik over sendromlu kadınlar endometrium kanseri riski taşıyabilmektedir. 

Endometrium kanserinde bu belirti ve durumlara dikkat!

1.     Menopoz döneminin geç yaşanması

2.     Obezite varlığı   

3.     Uzun süre adet görememe

4.     Diyabet ve insülin direnci artışı

5.     Hormonal bozukluklar 

6.     Erken yaşta adet görme 

7.     Cinsel ilişki sırasında yanma ve ağrı 

8.     Düzensiz adet döngüsünün sık yaşanması

Kadın sağlığını korumak için yapılması gerekenler 

                                

Polikistik over sendromu yaşayan kadınlar özellikle adet döngülerinde gerçekleşen düzensizlikleri fark ettikleri gibi hekimlerine başvurmalıdır. Uzun süreli adet görememe problemi yaşayan veya menopoz sürecine girmiş ileri yaştaki kadınlara hekim yardımıyla adet döngülerinde iyileşme sağlayacak ilaçları tercih etmeleri tavsiye edilmektedir. Kadın sağlığında en önemli döngü, yaşam kalitesinde iyileşme sağlanılmasıdır. Spor yapmak, varsa fazla kilolardan diyet yaparak kurtulmak, aşırı zayıflıkla beraber oluşabilecek kadın rahatsızlıklarını önlemek amacıyla ideal kiloya ulaşmak için diyet programları uygulamak önemlidir. Bu dönemde kişiye özel tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Bu tedavilerle yaşam kalitesi sağlanarak kadınların normal döngüleri gerçekleştirilmiş olup, uzun vadede koruyuculuk sağlanmaktadır. 


banner982
Anahtar Kelimeler
Pkos
Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner376

banner375

banner377

banner981

banner934

ERKEK BEBEKLERDE BU SORUNA DİKKAT!
Erkek bebeklerde görülen yenidoğan sağlık problemlerinden biri olan inmemiş testis çok sayıda ebeveynin...

Haberi Oku