banner490
SİYASET:
'Darıca'da tarih var, müze yok!”

23 Mayıs 2020 Cumartesi 16:14

 CHP Darıca Belediye Meclis Üyesi Özkan Sarıtoprak 18-24 Mayıs Müzeler haftası dolayısıyla bir açıklama yaptı. Sarıtoprak açıklamasında Darıca’nın tarihinin çok uzun zaman önceye dayandığını ancak tarihinin bu kadar geniş olan bir ilçenin müzesinin olmamasına tepki gösterdi. Sarıtoprak 18-24 Mayıs Müzeler Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Zaman içinde çıkan yangın ve meydana gelen depremler nedeniyle harabeye dönen 1882 yılında Rum vatandaşlarının çocuklarını eğitim gördüğü İskoliye Mektebi, restore edilip en üst katında Darıca Kaymakamlığı hizmete geçti.


MÜZENİN EKSİKLİĞİNİN FARKINDAYIZ
İskoliye Mektebi, Darıca'nın yaşayan bir tarihi. 1800'lü yılların ikinci yarısında Osmanlı döneminde yapılan bu eser şimdilerde bir kaymakamlık binası ve tiyatro dersi verilen alan olarak kullanılıyor. 1 asırdan fazladır Darıca’da bulunan bu nadide Tarihi eserde ne yazık ki bir müze dahi yok. Bırakın İskoliye Mektebi’nde bir müzeyi tarih şehri Darıca’da dahi bir müze yok. Yaşayan bir tarih olan güzel ilçemizdeki bu eksikliğin farkındayız.

HER ÇALIŞMANIN ARKASINDAYIZ
Tarihi kültür ve sanata önem veren bir belediye meclis üyesi olarak Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık’ın müze girişimlerinde her türlü destek vermeye hazırız. Bizler Darıca’nın yararına olacak her işte belediye başkanının yanında olacağız. İlçemizin geçmişine tanıklık eden bu mektebin Kaymakamlık dışında kalan alanlarının müze olarak kullanılmasını temenni ediyoruz. Sadece İskoliye Mektebi’nde değil, Darıcamız’da yapılacak her çalışmanın arkasında olacağız.” 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner370

banner375

banner379

banner373

banner376

banner377

banner149

banner378

Başkan Şayir müjdeliyor, Dilovası Yükseliyor’
İş başına geldiği günden bugüne attığı adımlar ile taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanan Dilovası...

Haberi Oku