banner392

Taşınmaz ticareti hakkında yönetmelik 05.06.2018 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlandı. Peki, yeni yönetmelik gayrimenkul alım-satımına ilişkin neler içeriyor? Yönetmeliğe göre emlak profesyonellerinin çalışma hayatında neler değişiyor? Emlak firmasına gitmeden sahibinden daire satılabilecek mi? Kimler emlak işi ile uğraşabilecek? Hepsi ve daha fazlasının cevabı yazımızda..

1. Hizmet bedeli

Yönetmelikte taşınmaz alım-satımı ve kiralanmasında emlak danışmanına ödenecek hizmet bedeli toplamda (alıcı ve satıcı) gayrimenkul satış değerinin %4'ünden fazla olamayacak. Aksine bir sözleşme olmadığı taktirde bu bedel alıcı ve satıcı tarafından eşit olarak ödenecek. Kiralamada ise bu bedel 1 aylık kira bedelini aşmayacak.

2. Yetkilendirme belgesi

Mülk sahibi ile gayrimenkul işletmesi arasında satış veya kiralamaya aracılık için verilen belgenin düzenlenmesi ile ilgili usul ve şartlara da yönetmelikte yer verilmiş durumda.Yönetmelikte yetkilendirme sözleşmesinde gayrimenkulün konum, imar, mülkiyet durumu, büyüklüğü, yaşı vb. birçok iç ve dış özelliklerine de yer verilmesi zorunlu hale getirildi. Yani gayrimenkul danışmanının sattığı gayrimenkule hakim olması isteniyor.

3. Mülk sahibi tarafından yetkilendirilme süresi

Bu maddede en çok dikkat çeken kısımlardan birisi de yetkilendirme sözleşmesinin en fazla 3 ay süre ile düzenlenmesi şartı. Piyasada mevcut konutların bekleme süreleri ve ticari gayrimenkullerin işleme dönme süreleri göz önüne alındığında üç ay az bir süre olarak karşımıza çıkıyor. Kaldı ki emlak komisyonu ödemeden işlem yapmak isteyen alıcı ve satıcıların aralarında anlaşıp sözleşme bitiş tarihine kadar bekleyebilmeleri için de çok kısa bir süre...önüne alındığında üç ay az bir süre olarak karşımıza çıkıyor. Kaldı ki emlak komisyonu ödemeden işlem yapmak isteyen alıcı ve satıcıların aralarında anlaşıp sözleşme bitiş tarihine kadar bekleyebilmeleri için de çok kısa bir süre...

4. Sahibinden gayrimenkul satışı

Tüm ev sahibi ve gayrimenkul danışmanlarını ilgilendiren ve herkesin en çok merak ettiği konu sahibinden satışların yapılıp, yapılamayacağı... Yeni çıkan düzenlemede mal sahiplerinin emlak firmaları olmadan işlem yapamayacağına dair herhangi bir ibare yer almıyor. Sahibinden satışlar devam...

5. Yetki belgesi

Ticaret il müdürlüğünden yetki belgesi almamış işletmeler taşınmaz alım-satımı ve kiralanmasına aracılık edemeyecekler. Verilen yetki belgesinin geçerlilik süresi beş yıl olacak.

6. Yetki belgesi için aranan şartlar:

•             Meslek odasına kayıtlı olmak, vergi mükellefi olmak,

•             Bir diğer maddede değineceğimiz işletmenin uygun fiziki şartları sağlaması,

•             18 yaşını doldurmuş olması,

•             En az lise mezunu olması,

•             İflas ve konkordato ilan etmemiş olması,

•             Belirlenen suçlardan hüküm giymemiş olması,

•             Sorumlu emlak danışmanı mesleki yeterlilik belgesine sahip olmak gibi şartlar gerekiyor.

•             Bu şartlardan kimlerin muaf olduğunu ise '"Kimler yeni şartlardan muaf" başlıklı maddemizde inceleyebilirsiniz.

GAYRİMENKUL DEĞERLEME UZMANI

YASEMİN ÖZDOĞRU

GEBZE EXPERNET GAYRİMENKUL’ÜN KATKILARIYLA…

 

Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner370

banner375

banner379

banner373

banner376

banner398

banner346

banner149

banner378