banner462
 Ankara’daki Coğrafi İşaretler Zirvesi’nde bir dünya markası olan Osmanlı’dan Cumhuriyete Türkiye’nin ilk Coğrafi İşaret Belgesi’ne sahip Hereke İpek Halısı’nı tanıtmaya çalışacağız.

www.devrialem.tv olarak sergiye davetli olarak katılıp belgesel çekimi yapacağız.

Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ercan Yamen başkanlığında bir ekip Marka kalkınma ajansının açtığı standa Kocaeli’nin önemli ürünlerini sergileyip tanıtım yapacak. Cumhurbaşkanının eşi Emine Erdoğan tarafından açılacak sergi ve etkinlikle ilgili bilgileri sizlerle paylaşıyorum.

19-20-21 Eylül tarihlerinde "Anadolu'dan Dünyaya" Temasıyla ATO'nun gerçekleştireceği zirve, "Coğrafi İşaretli Ürünler İhtisas Fuarı"na da ev sahipliği yapacak. Zirve Kapsamında 'Konferans Programı', 'Eğitim Programları', 'İkili İş Görüşmeleri' ve 'Saha Etkinlikleri' yer alacak.

ATO Başkanı Baran: "Coğrafi İşaretli ürünler dünyada yaklaşık 200 milyar dolarlık pazar oluşturuyor"

Baran: "Coğrafi İşaret alabilecek 2.500 ürün potansiyeli ile Türkiye, dünya pazarından 20 milyar dolar pay alabilir."

"Ankara'yı Coğrafi İşaretli ürünlerin de başkenti haline getirmek istiyoruz."

4 Eylül 2019 - Ankara Ticaret Odası'nın (ATO), Anadolu'nun yöresel ve geleneksel ürünlerinin Ankara'dan dünyaya pazarlanması amacıyla bu yıl ikincisini gerçekleştireceği "Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi" 19-20-21 Eylül tarihlerinde "Anadolu'dan Dünyaya" temasıyla yapılacak.

Coğrafi olarak Türkiye'nin merkezinde yer alan başkent Ankara'nın, coğrafi işaretli ürünlerin de başkenti olarak anılmasını sağlamaya yönelik gerçekleştirilen Zirve; Kars kaşarından, Malatya kayısısına, Hatay'ın defne sabunundan, Pervari balına kadar Türkiye'nin farklı ve zengin coğrafyasından ürünlerin sergileneceği "Coğrafi İşaretli Ürünler İhtisas Fuarı"na da ev sahipliği yapacak.

"2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi" ile Türkiye coğrafyasına ait ürünlerin markaya dönüşerek coğrafi işaretli ürün potansiyelini harekete geçirmesi, böylece ülkemizin büyüyen uluslararası ticaretten yararlanması ve kırsal kalkınma hedeflerine ulaşması hedefleniyor.

Konferans Programı, Eğitim Kampları, Coğrafi İşaretli Ürünler İhtisas Fuarı, B2B Toplantıları (ikili iş görüşmeleri) ve daha birçok etkinliği bir arada barındıran "2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi" ile katılımcılara coğrafi işaretler alanında daha fazla bilgi ve deneyim edinme, son gelişmeleri anlama, network ve ticari ilişkileri geliştirme gibi çok yönlü avantajlar sunulacak.

10 OTURUM 60'DAN FAZLA KONUŞMACI

Zirve kapsamında gerçekleştirilecek konferanslarda katılımcılar; coğrafi işaretlerin tüm boyutlarına ilişkin bilgi ve gelişmeleri, dünyada ve Türkiye'de başarı hikâyeleri ile alanında örnek teşkil eden kanaat önderleri, ulusal ve uluslararası düzeydeki politika yapıcı ve uygulayıcı kurum ve kuruluşların yöneticileri ve uzmanları, akademisyenler, bilim insanları ve ünlü isimlerden dinleme şansına sahip olacak.

Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek Konferans Programı'nda 10 Oturum boyunca 60'dan fazla konuşmacı coğrafi işaretler konusunun bilimsel, ticari ve hukuki yönlerini katılımcılara detaylarıyla aktaracak.

ÜCRETSİZ EĞİTİM KAMPLARI

Zirve'nin eğitim kamplarında, katılımcılara coğrafi işaretlerin tescili, denetimi ve ticarileşmesi konusunda bilgi ve becerilerini geliştirme fırsatı sunulacak. Katılımcılar 3 gün boyunca ücretsiz olarak devam edecek eğitim programlarından ücretsiz olarak faydalanabilecekler.

Coğrafi işaretlerin ticarileştirilmesinden üretici örgüt modellerine, coğrafi işaretlerde markalamadan marka mutfağı atölyesine, coğrafi işaretler denetim çalıştayından coğrafi işaretlerde e-ticaret uygulamalarına, coğrafi işaretlerin ulusal ve AB tescil süreci ile gıda güvenliğine kadar birçok konuda eğitimin verileceği programda; tüm eğitimlerini tamamlayan katılımcılara 'Katılım Sertifikası' verilecek.

COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER İHTİSAS FUARI

Zirve kapsamında düzenlenecek "Coğrafi İşaretli Ürünler İhtisas Fuarı" coğrafi işaret üreticileri, üretici birlikleri, tescil sahipleri ve coğrafi işaret çözüm ortaklarına ev sahipliği yapacak. 3 gün sürecek fuar boyunca katılımcılar, ulusal ve uluslararası alım heyeti temsilcileriyle ücretsiz ikili iş görüşmeleri (B2B görüşme) yapma fırsatı bulacaklar.

Kars kaşarından, Malatya kayısısına, Hatay'ın defne sabunundan Pervari balına kadar Türkiye'nin renkli coğrafyasının zengin ürünlerinin sergileneceği "Coğrafi İşaretli Ürünler İhtisas Fuarı", Türkiye'de coğrafi işaretler alanında ilk ihtisas fuarı olma özelliğini taşıyor.

ATO BAŞKANI BARAN

"2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi"ne ilişkin değerlendirmelerde bulunan ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, dünyada 10 bin adet coğrafi işaretli ürün olduğunu hatırlatarak, "Coğrafi işaretli ürünler dünyada 200 milyar dolarlık pazar oluşturuyor. Coğrafi işaret alabilecek 2.500 ürün potansiyeli ile Türkiye, dünya pazarından 20 milyar dolarlık pay alabilir" dedi.

19-20-21 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek zirveye tüm vatandaşları davet eden Baran, "Ankara'yı coğrafi işaretli ürünlerin de başkenti haline getirmek istiyoruz" diye konuştu.

Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner464

banner370

banner375

banner379

banner373

banner376

banner463

banner398

banner377

banner149

banner378