banner546
İlim öğrenip bilgisinden yararlandığımız hocalara vefa insanlık borcudur. Unutmak ve hatırlamamak en büyük vefasızlıktır. Vefalı olmak insan olmanın bir gereğidir ve insani görevdir. Bugün kendisinden kültür ve statiği değerler adına önemli bilgi öğrendiğim merhum Haluk Dursun’a vefa borcumu ödeme adına çalışmalar yapmaktayım.

Kocaeli Körfez Hereke doğumlu  Kültür Bakan Yardımcısı Görev Şehidi  Kültürel kalkınmanın mimarlarından  merhum  Prof. Dr. Haluk Dursun hocayı mezarı  başında dualarla anıp, ruhu  için Fatiha okuyarak vefa
borcumuzu ödemeye çalıştık.

Kaza sonucu vefat ettiği Van’ın Erciş ilçesinden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından getirilen toprak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi başkan vekili Yaşar Çakmak tarafından Hereke’deki mezarına bırakılıp Haluk
Dursun Hocanın anısına çınar fidanı dikildi.

Anma toplantısı ile ilgili Anadolu Ajansı tarafından medya kuruluşlarına geçilen haberi sizlerle paylaşıyorum.
https://www.haberler.com/amp/prof-dr-dursun-un-kaza-yaptigi-alandan-alinan-13626616-haberi/

Prof. Dr. Dursun'un kaza yaptığı alandan alınan toprak Kocaeli'deki mezarına bırakıldı

Van'ın Erciş ilçesinde, geçen yıl trafik kazasında hayatını kaybeden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun'un anısına yaptırılan hatıra anıtından alınan toprak, Kocaeli'nin Körfez ilçesindeki mezarına bırakıldı. Van'ın Erciş ilçesinde, geçen yıl trafik kazasında hayatını kaybeden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun'un anısına yaptırılan hatıra anıtından alınan toprak, Kocaeli'nin Körfez ilçesindeki mezarına bırakıldı.Kocaeli Büyükşehir Belediyesi görevlilerince Erciş'teki hatıra anıtından alınan toprak, Dursun'un mezarının bulunduğu Hereke'ye getirildi.Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak tarafından okunan Kur'an-ı Kerim'in ardından dua edildi. Çakmak, araştırmacı gazeteci ve belgesel yönetmeni İsmail Kahraman ve diğer ilgililer, Dursun'un mezarına getirilen toprağı döktü.Mezarlıkta Dursun anısına da bir çınar fidanı dikildi."Haluk hoca, bir ilim adamıydı, fikir adamıydı, aksiyon adamıydı"Çakmak, AA muhabirine, Dursun'un hem çalışmalarıyla hem de kalemiyle ülkeye katkı sağladığını söyledi.Dursun'un kitaplarını okuduğunu, televizyon programlarını takip ettiğini ifade eden Çakmak, "Kendisi İstanbul aşığıydı. Şansı da yaver gitmiş ki İstanbul'da saraylarda görev yaptı, son olarak Kültür ve Turizm Bakan Yardımcılığı yaptı. Haluk hoca, bir ilim adamıydı, fikir adamıydı, aksiyon adamıydı. Allah nasip etti, bildiği güzellikleri hizmete dönüştürme imkanı da buldu. Ne mutlu, Haluk hoca, görevi başındayken, hizmet aşkıyla seyahatteyken vefat etti. Haluk hocayı gençlere aktarmamız lazım. Haluk Dursun hoca gençlerimize gösterebileceğimiz değerli bir rol modeldi." diye konuştu.Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Dursun, geçen yıl Malazgirt Zaferi'nin yıl dönümü dolayısıyla Muş'un Malazgirt ilçesinde düzenlenen programın ardından Bitlis'ten Van'a gelirken içinde bulunduğu aracın Erciş ilçesine bağlı Bayraklı Mahallesi'nde devrilmesi sonucu hayatını kaybetmiş, kazada 3 kişi de yaralanmıştı.

(Kaynak Anadolu Ajansı)

MEZARINDAN ALINAN TOPRAK KAZANIN OLDUĞU YERE  BIRAKILMIŞTI 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin girişimi ile Körfez Hereke’de Haluk Dursun’un mezarından alınan toprak daha  önce Van’ın Erciş ilçesinde kazanın  meydana geldiği  yere bırakılmıştı.

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/prof-dr-dursunun-mezarindan-alinan-toprak-vanda-kaza-yaptigi-alana-birakildi/1952623

ANADOLU AJANSI’NIN HABER METNİ

Van'ın Erciş ilçesinde, geçen yıl trafik kazasında hayatını kaybeden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun'un Koceli'deki mezarından alınan toprak, ilçede anısına yaptırılan hatıra anıtının bulunduğu alana bırakıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi görevlilerince, Hereke beldesindeki mezarından alınan toprak, Dursun'un hayatını kaybettiği Bayraklı Mahallesi'ne getirildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Koordinatörü Lokman Ceyhan, Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun Vefa Grubu Başkanı Hikmet İrven ve diğer görevliler, Dursun için yaptırılan hatıra anıtının çevresindeki 6 çınar ağacının bulunduğu yere dualar eşliğinde toprağı döktü. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Koordinatörü Ceyhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede Prof. Dr. Dursun'un anısına güzel bir anıt yapıldığını belirtti. Dursun'un kabrinin Kocaeli Hareke'de olduğunu aktaran Ceyhan, "Hareke'deki kabrinden toprak getirdik ve buradaki anıtın çevresine dikilen çınar ağaçlarının altlarına döktük. Kabri ile burası arasında manevi bir bağ kurmak istedik. Buradaki anıtından da toprak alıp mezarına götürüp dökeceğiz. Bu şekilde hocamızın adını yaşatmış olacağız inşallah." dedi.

Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun Vefa Grubu Başkanı İrven de anlamlı bir gün yaşadıklarını dile getirerek, "Bu toprağı gönderen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Sayın Tahir Büyükakın'a çok teşekkür ediyoruz. Bu toprağı büyük bir manevi haz ile diktiğimiz çınar ağaçlarının diplerine döktük. Buradan ailesine ve Haluk Dursun gönüllülerine tekrar baş sağlığı diliyorum. Cenabı Allah rahmet eylesin" diye konuştu. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Dursun, geçen yıl Malazgirt Zaferi'nin yıl dönümü dolayısıyla Muş'un Malazgirt ilçesinde düzenlenen programın ardından Bitlis'ten Van'a gelirken içinde bulunduğu aracın Erciş ilçesine bağlı Bayraklı Mahallesi'nde devrilmesi sonucu hayatını kaybetmiş, kazada 3 kişi de yaralanmıştı. (Kaynak Anadolu Ajansı)

Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner370

banner375

banner379

banner373

banner376

banner377

banner149

banner378