EKONOMİ:
Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu:

30 Mayıs 2024 Perşembe 09:41

Destek için imzalar atılırken, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, "Kırdan kente göçü tersine çevirmek, işlenmemiş, unutulmaya yüz tutmuş tarlalarımız, coğrafi işaretli ürünlerimizi tekrar ihya eden pek çok projeye imza attık" dedi.   
  Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova illerini kapsayan Doğu Marmara Bölgesi'nde yerel ve bölgesel kalkınmayı sağlamak için 2010 yılından bu yana Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından çeşitli destek mekanizmalarıyla faaliyetler yürütülüyor. Ajans, kurumların hizmet kalitesini artırmayı amaçlayan Teknik Destek Programı ile projelere destek veriyor. 15.'si bu sene yürütülen Teknik Destek Programı kapsamında 2010 yılından bu yana toplamda 14 milyon TL'ye yakın kaynak tahsis edildi. Bu kaynakla şu ana kadar 887 proje desteklenerek, projelerle birçok farklı temada danışmanlık ve eğitim hizmetleri verildi. 2024 yılı için program kapsamında desteklenecek faaliyetler için 10 milyon TL tutarında kaynak tahsis edildi. 2024 yılı Teknik Destek Programı mart-nisan dönemi kapsamında bölgeden 7 proje başvurusu alındı. Bölgenin insan kaynağı, kurumsal kapasite, üretim ve hizmet kalitesi ile dezavantajlı grupların yaşam kalitelerini iyileştirmeye yönelik eğitim ve danışmanlık hizmeti talebinde bulunan toplam 5 proje, gerçekleştirilen ön incelemelerin ardından yapılan teknik ve nihai değerlendirme sonucunda başarılı bulunarak destek almaya hak kazandı. Destek almaya hak kazanan projeler için bugün Kocaeli'de imza töreni düzenlendi. 
 
  "Unutulmaya yüz tutmuş tarlalarımız, coğrafi işaretli ürünlerimizi tekrar ihya eden pek çok projeye imza attık" 
  İmza töreninde konuşan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, "Devam eden pek çok projemiz var. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı potansiyeli yüksek bir bölge. Burada çok sayıda üniversitemiz teknoparkımız, OSB’miz, limanlarımız, serbest bölgelerimiz mevcut. Biz de ajans olarak bölgemizdeki yerel yönetimler, üniversiteler, teknoparklarla, sanayicilerle bu potansiyeli elimizden geldiğince hakkını vermeye çalışıyoruz. Bu da zaten rakamlara yansıyor. İSO’nun her yıl ilan ettiği en büyük 500 sanayi kuruluşunun 139 tanesi bölgemizde üretim yapıyor. Türkiye’deki ihracatın en yükseği İstanbul’dan sonra bölgemiz yer alıyor. Vergi tahakkukunda İstanbul’dan sonra ikinci sıradayız. Tahsilatta yüzde 90’ın üzerindeyiz. Dolayısıyla bu bölge üretimin, sanayinin inovasyonun üssü. Biz de buradaki sanayinin daha da güçlenmesi için, uluslararası piyasalarda daha rekabetçi olabilmesi için ikiz dönüşüm çalışmalarına bütçemiz doğrultusunda büyük destek sağlıyoruz. Yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm önceliğimiz. Son 6 yıldır nitelikli istihdamı güçlendirme konusunda önemli çalışmalar yaptık. Kocaeli’de İMES (İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezi), Yalova’daki eğitim merkezimiz, Sakarya, Düzce, Bolu’da bölgemizdeki sanayicinin ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünü temin etme, yetiştirmeye yönelik pek çok projeye imza attık. Pandemi sonrasında da SOGEP (Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı) sürecinde kırsal kalkınmayı, üretici kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi, gıda tedarikini güçlendirmeye yönelik pek çok projemiz tamamlandı. Kırdan kente göçü tersine çevirmek, işlenmemiş, unutulmaya yüz tutmuş tarlalarımız, oradaki coğrafi işaretli ürünlerimizi tekrar ihya eden pek çok projeye imza attık" diye konuştu. 
 
  5 projeye imza atıldı 
  Teknik Destek Programı mart-nisan dönemi çerçevesinde Teknoparkta Dijital Yetkinlik Geliştirme Projesi (GOSB Teknopark A.Ş), Bolu İli Yaşlı Profili ve Eğitim İhtiyacı Araştırması Projesi (Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi), Sağlık Kurumlarında Yalın Değişim Çalışmaları İçin Master Plan Hazırlanması Projesi (Bolu İl Sağlık Müdürü), Enerji Yönetim Sistemi Eğitimi (Gebze Belediyesi), Sakarya’nın Offshore (Açık Deniz) Teknolojileri Potansiyelinin Tespit Edilmesi Projesi (Girimci İşadamları Vakfı Sakarya Şubesi) adlı 5 proje için imzalar atıldı. 
                                  


İHA
banner982
Anahtar Kelimeler
Kocaeli
Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner376

banner375

banner377

banner981

Marketlerde son kullanma tarihi geçmiş ürünler...
Kocaeli'nin Gebze ilçesinde BİM markette sok kullanma tarihi geçmiş tavuk ve tatlı ele geçirildi. Toplatılan...

Haberi Oku