banner1058
Ferdî ve sosyal hayatta temsilimizin zayıfladığı bir dönemde, Mevlana gibi ışıklarımız insanlığı aydınlatmaya devam ediyor.

Belgeselci İsmail Kahraman'ın Mevlana konulu Fotoğraf Sergisi, 2 Aralık 2023 Cumartesi saat 19.00'da MTTB Genel Merkezi'nde açıldı. Mevlana'nın doğduğu ev, vatanı Belh'den medeniyet rengimiz turkuaz tonlu muhteşem camii, Mevlana yolu gibi birbirinden değerli eserlerin yer aldığı sergi, bir çok yerde sergilenebilecek güzellikte... İnanç turizmi açısından Mevlana Yolu bir gezi ve ziyaret güzergahı olabilir.

Sergi sonrası Hz. Mevlana Paneli'nde çok farklı açılardan Mevlana'yı tanıma fırsatına eriştik.

Yazar ve İş Adamı Recep Öncel on beş yıllık Mevlana komşuluğunu, maddi, manevî ve meşrebi yakınlık boyutuyla anlatarak konuya giriş yaptı.

Planlama ve moderatörlüğü de yürüten Öncel, Mevlana'nın Kur'an, sünnet ve Hz. Muhammed sav'e bağlılığını vurguladı.

Marmara İlahiyat Tasavvuf hocası Prof. Dr. Necdet Tosun, Mesnevi'yi okuyanın eski hali üzerine devam edemeyeceğine işaretle ihtida edenlerle ilgili anekdotlar nakletti. Gönülden çıkan sözlerin sadırlara nüfuz edebileceğine değindi.
Yıldız Teknik Eğitim Fakültesi hocası Prof. Dr. Süleyman Doğan Mevlana'nın eğitimciliğini yazdığı kitapla, pedegojik ve öğretici boyutuyla anlattı.

Ankara Medipol Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı hukukçu Prof. Dr. Ergin Ergül Mevlana'nın hukuk danışmanlığı, arabulucu, hakim ve fetva cihetlerine dikkat çekti.

Eski belediye başkanı Sebahattin Zaim Üniversitesi Kurucu Rektörü İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler hocası Prof. Dr. Adem Esen Mevlana'nın sosyal ve iktisadi hayata katkılarını, ahilik tecrübesine de değinerek örnekleriyle ortaya koydu.

Ankara'dan Hacı Bayram Veli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yakup CİVELEK'in de katıldığı program hediye takdimleri sonrası salep sohbetiyle İstanbul'da bir sonbahar gecesi Mevlana'nın Şeb'i Arus vuslat gecesi mesajıyla bereketlendi.

NOT: Programın tamamını aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

"Hz. Mevlana Paneli"
https://www.instagram.com/reel/C0XG7Pci-Cp/?igshid=MTc4MmM1YmI2Ng==
banner983
Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner376

banner375

banner377

banner981