banner462
EKONOMİ:
KSO Başkanı Zeytinoğlu enflasyon oranlarını değerlendirdi

03 Temmuz 2019 Çarşamba 16:24

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu haziran ayı enflasyonun yaz aylarının başlaması ve döviz kurlarındaki artışın geri çekilmesiyle gerilediğini söyleyerek, “Yaz aylarının başlamasıyla gıda ve giyim fiyatlarındaki gerileme ile haziran ayında yıllık bazda TÜFE’nin beklentilere uygun olarak gerilediğini görüyoruz. TÜFE’de aylık en fazla düşüş gösteren grup yüzde 1.65 ile gıda ve alkolsüz içecekler kalemi olurken, giyim ve ayakkabı grubunda aylık gerileme yüzde 1.57 oldu. Haziranda döviz kurlarının gerilemesinin etkisiyle yıllık ÜFE’de de önemli gerileme görüldü.” dedi.

Zeytinoğlu, temmuz ayına ilişkin değerlendirmesinde, “ÖTV indirimlerinin bitmiş olması ve zamların yansıtılma ihtimalini göz önüne aldığımızda enflasyonda önümüzdeki ay çok büyük bir gerileme beklemiyoruz. Gerileme olsa da sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz.” dedi. Zeytinoğlu, kurda aşırı bir hareket olmaz ve sezonsal etkilerin dışında bir gelişme yaşanmazsa eylülde baz etkisinin daha net görülerek enflasyonda önemli gerileme olabileceğini söyledi.

Yıllık ÜFE’nin haziranda yüzde 25.04’e gerilese de hala yüksek seviyede olduğunu, maliyetlerdeki artışların enflasyondaki düşüşü de sınırlandırabileceğini söyleyen Zeytinoğlu, “Sektörlere göre ÜFE’nin detaylarına baktığımızda imalat sanayinde yıllık fiyat artışı yüzde 23.15 olarak açıklandı. Elektrik ve gaz fiyatlarında aylık artış yüzde 7.83, yıllık artış yüzde 54,20. Ana sanayi gruplarında ise enerji maliyetlerindeki yıllık artış yüzde 35.44. Bunlar üretici fiyatlarındaki genel artışın çok üzerinde.” dedi. 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner370

banner375

banner379

banner373

banner376

banner377

banner149

banner378

Altın Fiyatları Rekora Koşuyor
Cuma gününü 317 liradan kapatan altının gram fiyatı yeni haftaya rekorla başladı. Gece 02.00 sıralarında...

Haberi Oku