EKONOMİ:
KSO Başkanı Zeytinoğlu üçüncü çeyrek büyüme oranını değerlendirdi

30 Kasım 2022 Çarşamba 20:58Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, TÜİK tarafından açıklanan 2022 yılının üçüncü çeyrek büyüme oranına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Zeytinoğlu, “Ekonomimizin 2022 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 3.9 büyüdüğünü görüyoruz. Üçüncü çeyrekte, küresel ekonomideki yavaşlamanın etkisiyle dış talep ve sanayide ivme kaybı olurken, hizmetler sektörü katkıları ile tüketim tarafında hane halkı harcamaları öne çıkıyor” dedi.


DETAYLARI PAYLAŞTI

Zeytinoğlu, “Verilerinin detaylarına baktığımızda; sanayide yüzde 0.3, imalat sanayinde yüzde 1.7, hizmetler sektöründe yüzde 6.9  ve tarımda da yüzde 1.1’lik artışlar olduğunu; inşaat sektöründe ise yüzde 14.1’lik daralma yaşandığını görüyoruz. Hanehalkı tüketimi ise yüzde 19.9 arttı” ifadelerini kullandı. “2022’nin üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre; mal ve hizmet ihracatı yüzde 12.6, ithalat yüzde 12.2 arttı” diyen Zeytinoğlu, “Üçüncü çeyrekte net ihracat ekonomiye 2.9 puan katkı verdi. İthalat ise 2.24 puan geriletti. Net dış ticaretten büyümeye 0.66 puanlık katkı geldi. Son çeyrekte yine küresel ticaretteki yavaşlamanın etkisiyle dış ticaretten büyümeye benzer katkı geleceğini söyleyebiliriz. Arzumuz ihracatın büyümeye katkısının artması yönünde” diye konuştu.


MAKİNE VE TEHÇİZAT YATIRIMLARI

KSO Başkanı Zeytinoğlu, makine ve teçhizat yatırımlarında artış sürmesine rağmen inşaat yatırımlarında daralma olmasının toplam yatırımları yüzde 1.3 gerilettiğini söyleyerek, “Toplam yatırımların üç çeyreğin ardından, bu yıl üçüncü çeyrekte yeniden gerilediğini görüyoruz. Alt kalemlerine baktığımızda inşaat yatırımlarında yüzde 19.9 gerileme olurken, makine, makine ve teçhizat yatırımlarında yüzde 14.3 artış olmuş” dedi.Anahtar Kelimeler
Kso
Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner375

banner376

banner377

2023 yılında hangi projeler bitecek?
SBB 2023 yılı yatırım programında Kocaeli’de 2023 yılında bitirilmesi planlanan projelere yer verildi....

Haberi Oku