banner558
EKONOMİ:
SAĞLIK BAKANI KOCA KATILDI

02 Mayıs 2020 Cumartesi 21:42

Kocaeli Sanayi Odası’nın (KSO) Meslek Komiteleri Müşterek toplantısı Zoom Çevrimiçi sistemi ile Online olarak gerçekleştirdiği toplantıya Sağlık Bakanı Fahrettin Koca katılarak, “Mücadelemiz son hasta sağlığına kavuşana kadar devam edecektir” dedi. KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul Başkanlığında yapılan Online toplantıya KSO Meclis üyesi ve Meclis Komite üyelerinden oluşan toplam 170 dolayında kişinin yer aldığı Müşterek Meslek Komite toplantısına KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB ETÜ Rektörü Güven Sak ve Prof.Dr. Adil Mardinoğlu katıldı. Bakan Koca,” Ülke Ekonomimizin güçlü olması siz sanayicilere bağlıdır”

Kocaeli Sanayi Odası Müşterek Meslek Komite toplantısına Online olarak katılım sağlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Tüm Dünya ülkeleri ile birlikte Covit 19 ile mücadele sürdürdüklerini vurgulayarak, “ Tüm Türk Hekimleri ve sağlık çalışanlarımız örnek bir mücadele sergileyerek Covit 19 kararlılık uyguladılar.Salgına tüm dünya ülkelerinden daha iyi hazırlandılar. Hekimlerimiz ve sağlık çalışanları kadar halkımızda çok büyük fedakarlık gösterdiler.Mücadelemiz son hasta sağlığına kavuşana kadar devam edecektir. Covit 19 la mücadelenın yanısıra Ülke ekonomimizinde güçlü olması gerekmektedir. Ekonomimizin güçlü olması siz değerli sanayicilerimize önemli görev düşüyor. Gebze de oluşturulan labortuvar merkezinde PCR testleri yapılacaktır.Burası bir pilot bölge olacaktır.Mayıs ayının sonuna kadar tüm OSB lerde bu testler yapılacaktır. Ekonominin canlandırılması çabasındayız.Bunun için sanayicilerimizin her zaman yanlarındayız”

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu,”Kesinlikle umutsuz olamayız” TOBB Yönetim Kurulu Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, Covit 19 salgını nedeniyle sıkıntılı günler geçirdiklerini vurgulayarak, “Covit 19 salgını önümüzdeki süreçte hızlı kararlar almamızı ve süratle uygulamaya koymamız gerekiyor.Bu yüzden bu tür toplantıları teknolojiden yararlanarak Online yaparak özellikle zamandan kazanıyoruz.Sizler seçimle bu görevlere geliyorsunuz.Sorunlarınızı hızla bizlere aktarırsanız ,bizlerde bu sıkıntıları hükümet yetkililerine kısa sürede aktarıp çare olabiliriz. Şu sıralarda hergün yeni bir sıkıntı çıkıyor.Zor günler geçiriyoruz.Mücbir sebeb kapsamına bütün sektörlerin girmesini istiyoruz. Çok sayıda özel sektörün kamudan alacağı var. Hükümet Fabrikalar çalışsın ,üretim yapsın diyor.Bu işyerlerinde çalışanlar dışarıda virüs kaparsa ,bunun sorumlusu işverenler,sanayiciler mi olacak? Bu nedenle tüm sanayiciler bu konuda özellikle dikkatli olmalıdırlar.” 
KSO’nun Meslek Komiteleri Müşterek Online toplantısına telefonla katılan Prof.Dr. Adil Mardinoğlu, Gebze de kurulan PCR Testi labarotuvarı hakkında bilgi vererek günde 5 bin adet test yaptıklarını açıkladı. TOBB ETÜ Rektörü Güven Sak ,Covid-19 pandemisi sonrasında yeni ekonomik düzenin iş hayatını etkileri hakkında bilgilendirmede bulundu.


KSO BAŞKANI ZEYTİNOĞLU, “ SANAYİCİ DESTEK BEKLİYOR” Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu,konuşmasına salgının ekonomik boyutu ile ilgili çeşitli konularda rakamlar ve sorunları aktardı. . KSO Başkanı Zeytinoğlu, “OSB lerin elektrik tüketimleri geriledi. 11-30 Mart itibariyle; Firmaların yüzde 12’si duruşa geçti. Duruşa geçmeyenlerin ortalama kapasite kullanım oranı yüzde 5,1-14 Nisan tarih aralığında; Firmalarımızın yüzde 24’ü duruşa geçti. Çalışmaya devam eden firmaların ortalama kapasite kullanım oranı ise yüzde 42,4 oldu. İlimizdeki Kapasiteler aylık bazda; Mart 68,6 Nisan yüzde 54,3’e geriledi. Mart ayı ihracatımız (Kocaeli) yüzde 21 geriledi. İhracatta pozitif ayrıştığımız noktada negatife döndük.” Dedi KSO Başkanı Zeytinoğlu, konuşmasında Finansal Destek Paketleri, Mali Destekler,Operasyonel konularında destek istedi.  
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner370

banner375

banner379

banner373

banner376

banner377

banner149

banner378

7256 Sayılı Kanun SSK ile ilgili yeni teşvikler...
Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına...

Haberi Oku