banner1043
İLÇE HABERLERİ:
KOCAELİ GEBZE NİN CANLI  ŞAHİDİ VE GTO KURUCU BAŞKANI İBRAHİM BAŞARANIN VEFATININ ARDINDAN

20 Mayıs 2024 Pazartesi 23:37

Cenaze namazı 20 mayıs Pazartesi öğle namazına müteakip Gebze Çoban Mustafa Paşa camisinde kılınarak gebzede aile mezarlığına defin edildi.
Gebze ve Kocaeli kamuoyunda yakından tanınan Gebze’nin köklü ailelerinden İbrahim Başaramın vefatından büyük üzüntü duydum Merhum İbrahim başarana Allah cc dan rahmet kederli ailesi ve yakınlarına şahsım ve medya kuruluşlarımız www.devrialem.tvwww.gebzegazetesi.com.www.iktav.com.www.iktav.com ve www.belgeselyayincilik.com olarak başsağlığı diliyoruz
BAŞARANIN VEFATI İLE İLGİLİ CANLI MAKALE
www.gebzdgazetesi.com ve TGRT BELGESEL TV DEVRİ ALEM BELGESEL YÖNETMENİ www.ismailkahraman.net İN İBRAHİM BAŞARAN IN VEFATI İLE İLGİLİ GEBZE GAZETESİNDE YAYINLANAN CANLI MAKALESİ
İBRAHİM BAŞARAN İLE GEBZEGAZETESİ VE DEVRİ ALEM BELGESEL PROGRAMI OLARAK DAHA ÖNCE YAPTIĞIMIZ CANLI YAYIN
GEBZE GAZETEDİNİN. SANAYİ VE TİCARET TARİHİMİZİN CANLI ŞAHİDİ İBRAHİM BAŞARAN İLE YAPTIĞI SON HABER
BAŞARANIN
www.gebzegazetesi.com DA YAYINLANAN VEFAT HABERİ
GEBZE’DE TİCARET ODASINDA BAŞARAN İÇİN TÖREN
İbrahim başaran için ilk tören bu gün (20 Mayıs 2024) Pazartesi saat 12 de Gebze Ticaret Odası önünde düzendi. Törenden sonra Gebze Çoban Mustafapaşa camisinde cenaze namazı kılındı.
GEBZE DE TOPRAĞA VERİLDİ
Yaklaşık 2 ay önce İstanbul Dr. Siyasi Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesinde kalp kapakçığından ameliyat olan İbrahim Başaran, bir süre yoğun bakımda ünitesinde tutulmuştu. Doktorların tüm müdahalesine rağmen İbrahim Başaran hayatını kaybetti. 1988-2009 yılları arasında Gebze Ticaret Odasının başkanlığını yürüten İbrahim Başaran'ın cenazesi bugün (pazartesi) öğle namazının ardından Gebze Çoban Mustafa Paşa Cami'de kılınan cenaze namazının ardından aile mezarlığına defnedidi
BAŞARAN IN CENAZESİNDEN CANLI YAYIN
AN İTİBARİ İLE GEBZE TİCARET ODASI KURUCU BAŞKANI GEBZE EŞRAFINDAN KOCAELİ SANAYİ TARİHİNİN CANLI ŞAHİDİ İBRAHİM BAŞARAN IN GTO BİNASI ÖMÜNDEKİ CENAZE TÖRENİNDEN www.devrialem.tv ve www.gebzegazetesi.com CANLI YAYINDA
BAŞARANIN CENAZESİNE YOĞUN İLGİ
Pazartesi günü sabaha karşı hayata gözlerini yuman Gebze iş dünyasının önemli ismi İbrahim Başaran (89) son yolculuğuna uğurlandı.
Gebze’de matem havası yaşatan Başaran’ın vefatı dolayısıyla ilk olarak saat 12.00’de kurucusu olduğu Gebze Ticaret Odası’nda dua töreni düzenlendi.
Başaran daha sonra, öğle namazına müteakip Çoban Mustafa Paşa Cami’nde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi. Başaran’ın cenazesine eski Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, AKP Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman, CHP Kocaeli Milletvekili Nail Çiler, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz başta olmak üzere iş ve siyaset dünyasından çok sayıda isim katılarak Başaran’a karşı son görevini yerine getirdi.
Gebze’nin köklü ailelerinden olan İbrahim başaran, 1988 yılında Gebze Ticaret Odası’nın kurucu Başkanı olmuş ve 21 yıl boyunca GTO’nun Başkanlığını yapmıştı.
İBRAHİM BAŞARAN İLE GAZETEMİZ KURUCUSU VE DEVRİ ALEM BELGESEL YÖNETMENİ İSMAİL KAHRAMAN IN YAPTIĞI CANLI YAYIN VE HABER
SANAYİ VE TİCARET TARİHİMİZİN CANLI ŞAHİDİ İBRAHİM BAŞARAN İLE SON HABER
Başaran ile Gebze sanayi tarihi üzerine
Türk sanayinin can kalbi Gebze. Türkiye’de sanayi deyince akla Kocaeli gelir, her yerde sanayinin başkenti olarak anılır. Kocaeli’de de sanayi deyince kentin kalbi Gebze’dir. Gebze sanayi ve ticaret dünyasında yaşayan bir çınar İbrahim başaran ile hem Gebze’nin sanayi tarihini de hem de Sanayi müzesini konuştuk. Uzun yıllar Gebze Ticaret Odası’nın Başkanlığını yapan Başaran Belgesel haber Ajansı facebook sayfası üzerinden yaptığımız canlı yayında çok önemli bilgiler verdi. Başaran Gebze’de kurulması yıllardır istenen Sanayi Müzesi’ne tam destek verirken, kısa süre içinde gelişen Gebze sanayisinin kilometre taşlarını anlattı. Başaran’ın sanayi tarihimiz için çok önem taşıyan bu açıklamalarını sizlerle paylaşıyorum:
GEBZE’DE SANAYİLEŞME NASIL BAŞLADI?
Bu bölgede kurulan ilk sanayi tesisi Hereke’de Osmanlı döneminde kumaş ve halı fabrikası kuruldu, bilahare Aslan Çimento fabrikası Darıca ve Eskihisar’da hayata geçti. Ancak 1943 yılında Eskihisar’da ki fabrikanın kapatıldığını biliyoruz. Ankara İstanbul yolunun açılmasının ardından Çayırova’da sanayileşme başladı. Bu da Makine Tarım fabrikası oldu. Sanayini Çayırova’ya gelmesinin sebebi tamamen 154 bin Volt cereyanın Bayramoğlu’na trafo kurulmasıyla sanayi bölgesi haline geldi. O bir planlamanın sonucuydu ama bana göre bu planlama yanlış oldu. Ovalara kurulan fabrikalar tarımı öldürdü, 1943’de Ziraat Okulu bölgesi halktan istimlak edilmişti. İyi teknisyenler yetişmişti, iyi sebze ve meyvelerin yetiştiği bir alan olmuştu. Arçelik fabrikası vatandaşların yerlerinin satın almasıyla kuruldu. Ziraat Okulu’ndan sonra çiftlikler kuruldu, çok güzel doğa hayatı oldu. Daha sonra babam Makine Tarım’a ucuz fiyattan arsa sattı, Bayramoğlu’ndan fabrikalara hat çekilmesi için. 1973 yılında da Kondaş fabrikasını kurduk.
SANAYİ MÜZESİ KURULMALI
Gebze’de bir sanayi müzesi olması gerekir. Bu bölge teknolojinin başlangıcıdır. Üniversiteler, Bilişim Vadisi bu şi üstlenebilir. Çünkü geçmişini bilmeyen geleceğini tayin edemez. Bölgemizde GOSB 30 yılı geride bıraktı. Kuruluş etkinliğini yapacaklar Sakarya’da. Ben bu etkinliğe çok önem veriyorum, herkesi davet etmişler sağolsunlar. Bu tür etkinlikler, dostluk, kaynaşmalar yapar, insani ilişkileri geliştirir.
Gebze Bölgesi’nde 10 OSB var. Bu Organizeler Bir araya gelerek çok güzel bir Sanayi müzesi oluşturulabilir. Her sanayi kolu kendi alanından eserleri, makineleri sergileyebilir. Çok güzel bir mozaik olur. Her şeyi teşhir edecek anlam olması lazım.
FUAR ALANI ŞART
Bana göre Gebze’de en büyük eksiklik Gebze Fuarı. İş bankasının yerine ben bir Fuar teklif etmiştim. Kocaeli Büyükşehir’e bu konuyu ilettim. Fakat bunu gerçekleştiremediler. Hannover Fuarı gibi deniz yoluyla, kara yoluyla, hava yoluyla gel bir çok etkinlik yapılabilirdi.
Bakanımız Faruk Özlü’nün, sanayimizin önderliği olması lazım. Kuruluşların bir aya gelmesiyle Müzesi, fuarı, aktivitesi olması bu memlekete birlik ve beraberlik getirir. Dışarıdan müşteri alıp Turizmi kalkındıracaksınız. Zirai Teknoparkı yapabiliriz. Bun neden yapamayalım. Biz bunu Vali İhsan Dede’ye önermiştik, Ercan Topaca’ya’da önerdik. Bunlar yurt dışında var bizde neden olmasın.
Son olarak söylemek gerekirse Geçmişi olmayanın geleceği olmaz. Geçmişi bilmeyenin geleceği bilemez. Mazimize sahip çıkarak geleceğe yürümeliyiz.

banner982
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner376

banner375

banner377

banner981

Başkan Çiftçi’den Kurban Bayramı mesajı
Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi, Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak, tüm...

Haberi Oku