banner1054
KÜLTÜR VE SANAT:
2. Alemlere Rahmet Kısa Film Yarışması 1.lik Ödülü Elazığ'a

29 Aralık 2015 Salı 12:53

Siyer Araştırmaları Vakfının organize ettiği Es Medyanın ana sponsorluğunu üstlendiği “2. Alemlere Rahmet Kısa Film Yarışması” ödül töreni önceki gün İstanbul Haliç Kongre Merkezinde yapılarak ödüller sahiplerini buldu.

Peygamberi Efendimiz (s.a.s.)’in hayatını anlamak, yaşamak ve aktarmak gibi çok önemli bir organizasyonu Gebze Gazetesi olarak yerinde takip ettik. 2010 yılında hizmete giren ve kurulduğu günden itibaren “Alemlere Rahmet” olarak gönderilen Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in daha iyi anlaşılması, tanınması, kavranması adına çalışmalarını aralıksız sürdüren Siyer Araştırmaları Vakfı, Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’e ithaf ettiği ve gelenekselleştirdiği Alemlere Rahmet Kısa Film Yarışması’nın ikincisini dün akşam Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdi. Programın sunumu Bekir Develi tarafından yapıldı.

Türkiye'nin birçok ilinden katılımın olduğu yarışmada toplamda 103 eser yarıştı. Bu yıl "Ahlakı Kur'an Davası Furkan" üst başlığı ile düzenlenen programa Siyer Araştırmaları Vakfı kurucu başkanı Muhammed Emin Yıldırım, Siyer Araştırmaları Vakfı Başkanı Mehmet Kaya, Es Medya Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, AK Parti İstanbul Milletvekili Halis Dalkılıç, yazar ve oyuncu Hasan Nail Canat’ın eşi Sevim Canat, araştırmacı - yazar Prof. Dr. İskender Pala, yarışmanın jüri üyeleri olan Prof. Dr. Ümit Meriç, Cihan Aktaş, Nurten Sancak, Gökhan Yorgancıgil, Gökdemir İhsan, Bülent Ata, Mehmet Kaman, eser sahibi yönetmenler ile çok sayıda davetli katıldı.

Yarışmaya katılan filmlerden Yunus Namaz'ın yönettiği "Masumiyetin Düşüşü" birincilik, Murat Bozkurt'un "Anne ve Çocuk" filmi ikincilik, Mehmet Şerif Karakoyun'un "Kıyamet Şehri Arayış" filmi ise üçüncülük ödülünün sahibi oldu.

Halkın yoğun ilgi gösterdiği program 2014 yılında Hırvatistan’da düzenlenen Kur’an’ı Kerim Tilaveti yarışmasında birinci olan, Edirne Selimiye Cami İmam Hatibi Hafız Alpcan Çelik’in Kur’an’ı Kerim tilavetiyle başladı.

Yarışmaya Katılım İki Kat Arttı

Törende sahneye davet edilen ve yarışmanın üst başlığının "Ahlakı Kuran, Davası Furkan" olduğunun altını çizen Siyer Vakfı Başkanı Mehmet Kaya selamlama konuşmalarında, 2015-2016 dönemi içinde birçok projeyi hayata geçirmeye başladıklarını belirterek şunları söyledi:

Siyer Vakfı’nın Hicri 1437. Yılını Kur’an Yılı olarak ilan ettiğini, bu çerçevede organize edilen projelerden biri olan Alemlere Rahmet Kısa Film Yarışması’na geçen yıl 50 kısa filmin başvurduğunu ve bu sene bu sayının 103 kısa film ile büyük bir artış gösterdiğini ve gelecek yıl yarışmanın uluslararası platformda düzenleneceğini söyledi.

Siyer Vakfı Başkanı Mehmet Kaya, "Asr-ı Saadet eczanesinden reçeteler bulma inancında olan Siyer Vakfımız, kurulduğu 2010 yılından beri, alemlere rahmet olarak gönderilen Hazreti Peygamber Efendimizi daha yakından tanımak, anlamak, kavramak ve onun kutlu beyanlarını hayatlarımıza katabilmek gayesiyle çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir. Yarışmamızda Hazreti Peygamber Efendimizin her bir ahlaki özelliğinin nazara verilmesi murat edilmiş ve sinema diliyle de Hazreti Peygamberimizi tanımayı gaye edinerek, bu yönde sinema yönetmenlerinin ve oyuncularının yetişmesi hedeflenmiştir." dedi.

Siyer Vakfı’nın sinemaya İslami bir bakış açısı ve yeni bir ufuk kazandırmak gayesiyle geçen sene başlatılan Hassan Bin Sabit Sinema Akademisi’nin bu sene içeriğine senaryo yazarlığı eğitimlerinin de eklenerek devam edeceğini ve Şubat ayında söz konusu eğitimlere katılım için başvuruların alınmaya başlayacağını belirten Kaya, sözlerini 103 film ile yarışmaya katılan tüm film sahipleri ve yönetmenlerine, filmleri değerlendiren Jüri Başkanı Derviş Zaim ve onun şahsında tüm jüri üyelerine, projenin sponsorluğunu üstlenen ES Medya Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak beye ve tüm misafirlere teşekkürlerini sunarak noktaladı.

Sinema Bir Tebliğ Aracıdır

Ardından sahneye Siyer Araştırmaları Vakfı Kurucusu Muhammed Emin Yıldırım davet edildi. Sözlerine salondaki misafirleri selamlayarak başlayan Yıldırım, “Allah resulünün adına yapılan bir iş insanı titretmeli ve O’nun adına yapılan işlerde hamaset olmamalı hamiyet olmalı, hesabi olmamalı hasbi olmalı, israf olmamalı nezafet letafet olmalı, dengesizlik olmamalı itidal olmalı, hepsinden önemlisi riya olmamalı ihlas olmalı.” dedi. Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’in o gün yaşanan dünyada belli alanları İslamileştirdiğini ve tebliğe birer araç kıldığını belirten Yıldırım, sünnet üzere yaşamak istiyorsak aynısının bugün de yapılması gerektiğini söyledi. Yıldırım, “O gün şairler, Nâdiler vardı, bugün onların yerini alan şeylerden biri olan sinemayı da içini doldurarak bir tebliğ aracı yapmalıyız.” Dedi.

Sinemanın da Müslümancasının olabileceğine vurgu yapan Yıldırım, Peygamberimizin adını ötelere taşımak için 5 şeye ihtiyaç olduğunu söyledi:                                              

1-            Derin bir aşk

2-          Güçlü bir yürek

3-          Özgün bir dil

4-           Kapsamlı bir fıkıh

5-           Medeniyetimize yaslanan bir hikmet

Bu Yarışmanın Kaybedeni Yok

Bu yarışmanın kaybedeninin olmadığını söyleyen Yıldırım, “Böyle büyük bir işin içinde olan tüm yarışmacılar kazandılar.” dedi ve konuşmasını tüm misafirlere, katılan tüm yarışmacılara, Es Medya Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak’a ve jüri üyelerine şükranlarını sunarak sonlandırdı.

Jüri heyeti adına Jüri başkanı senarist, yönetmen Derviş Zaim selamlama konuşmalarını yapmak üzere sahneye davet edildi.

Böyle bir gecede ve organizasyonda bulunmaktan dolayı çok mesut olduğunu söyleyen Derviş Zaim yarışmaya belgesel film, animasyon gibi çok farklı türlerde katılımların olduğunu ve yarışmanın bundan sonraki senelerde çok daha kaliteli filmler çıkaracağını düşündüğünü belirtti. Yarışmaya katılan tüm yarışmacıları tebrik eden Derviş Zaim’e Siyer Vakfı Başkanı Mehmet Kaya tarafından plaketi takdim edildi.

Yarışmanın jüri üyeleri olan Prof. Dr. Ümit Meriç, Cihan Aktaş, Nurten Sancak, Gökhan Yorgancıgil, Gökdemir İhsan, Bülent Ata ve Mehmet Kaman’a plaketleri jüri başkanı Derviş Zaim tarafından takdim edildi.

Plaket takdimlerinin ardından ödül törenine geçildi. Yarışmanın Sponsor Özel Ödülünü Seda Kaya’nın yönettiği “Bir Senaryo Yaratmak” adlı kısa film aldı. Seda Kaya’ya ödülünü ise Nurten Sancak takdim etti.

Jüri Özel Ödülü’ne “Gün Batarken” isimli kısa filmiyle layık görülen Şenol Çöm ödülünü Jüri başkanı Derviş Zaim’in elinden aldı.

Mansiyon Ödülü’ne yönetmenliğini Orhan İnce’nin yapmış olduğu “Adem Başaran” isimli kısa film layık görüldü. İnce’ye ödülü, araştırmacı, yazar Prof. Dr. İskender Pala tarafından takdim edildi. Yarışmaya katılan tüm yarışmacıları tebrik ettiğini söyleyen Prof. Dr. İskender Pala kazananlara verilen ödüllerin ahirette alacakları ödüllere nazaran çok az olduğunu, asıl ödüllerini orada gümüş tepsilerde alacaklarını vurguladı. Bu yarışmanın kapsamının artarak devam etmesi gerekiyor diyen Pala, günümüzde insanlığın çektiği sancının tek çaresinin Rasulullah Efendimizin (s.a.s.)’in hayatını çok iyi öğrenmek olduğunu söyledi.

Canat Unutulmadı

Yarışmanın onur konuğuysa şair, yazar, oyuncu Hasan Nail Canat’ın eşi Sevim Canat hanımefendiydi. Canat’a Prof. Dr. Ümit Meriç’in elinden plaket takdim edilmesiyle 2014 yılında vefat eden merhum Hasan Nail Canat da rahmetle anıldı.

Yarışmanın 3.lük ödülünü takdim etmek üzere AK Parti İstanbul Milletvekili Halis Dalkılıç sahneye davet edildi. 3.lük ödülüne layık görülen kısa film, yönetmenliğini Mehmet Şerif Akkoyun’un yaptığı “Kıyamet Şehri Arayış” oldu. Filmin ödülünü yönetmeni Mehmet Şerif Akkoyun adına ekip arkadaşı Mehmet Emin Aktaş aldı. Öyle bir yarışma yapacaksınız ki kaybedeni olmayacak diyen Ak Parti Milletvekili Halis Dalkılıç yarışmaya katılanlara, jüri üyelerine, sponsorlarına Siyer Vakfı Kurucusu Muhammed Emin Yıldırım’a şükranlarını sundu.

Bizim Önderimiz Hz. Muhammed’dir

Program, tek başına sponsorluğunu üstlenen ES Medya’ya teşekkür mahiyetinde, Es Medya Yöneticisi Ethem Sancak’a plaket takdimiyle devam etti. Plaketini Siyer Vakfı Başkanı Mehmet Kaya’dan alan Ethem Sancak programa katılan misafirleri selamlayarak sözlerine başladı. Peygamberimizin insanlığın gaflet ve dalalet içinde yaşadığı bir zamanda, Yaratanımızdan aldığı emirle Kur’an’ın sesi ve uygulayıcısı olduğunu ve o büyük medeniyetin doğuşuna önderlik ettiğini belirten Ethem Sancak “O ezeli ve ebedi ulu önderimizdir” dedi.

Gençler Hz. Muhammed İle Tanıştırılmalı

Hz. Peygamber’in bunu Kur’an’ın büyük mucizesiyle gerçekleştirebildiğini söyleyen Sancak sözlerine şöyle devam etti: “Tarihçiler derler ki İslam kılıçla değil bilgi, bilinç ve şuurla yayılmıştır. Sosyalizmden liberalizme beşeri kurtuluş reçetelerinin hepsinin iflas ettiği günümüzde biz de, gaflet ve dalalet dönemini yaşıyoruz. Dolayısıyla biz, beşere yeniden konuşan Kur’an’ı anlatmak zorundayız.”  Anlatımın en iyi yolunun sinema olduğunu vurgulayan Sancak “Sinemayı iyi kullanmalı, Hz. Peygamber’i insanlığın en ücra köşesine kadar taşımalı, onu anlamalı ve anlatmalıyız.” Dedi. Yeryüzünde yaşayan her insanın, özellikle gençlerin, Hz. Peygamber’in yaşamı ve söylemiyle tanışırlarsa mutlaka ona itaat edeceklerine ve onun birer neferi haline geleceklerine inandığını belirten Sancak bunun yolunun anlatmaktan geçtiğini, sinemanın da çok önemli bir anlatım dili olduğunu vurgulayarak “Bu yüzden biz, sinemayı mutlaka kullanmalıyız.” Dedi.

Yarışmada 2.lik ödülüne layık görülen “Anne ve Çocuk” isimli kısa filmiyle yönetmen Murat Bozkurt ödülünü Es Medya Yöneticisi Ethem Sancak’ın elinden aldı.

1.lik Ödülü: Masumiyetin Düşüşü

Yarışmanın 1.lik ödülüne “Masumiyetin Düşüşü” isimli kısa filmiyle yönetmen Yunus Namaz layık görüldü. Namaz, ödülünü Siyer Vakfı Kurucusu Muhammed Emin Yıldırım’ın elinden aldı. Ödülü takdim eden Yıldırım, bir sonraki yıl da düzenlenecek olan yarışmaya katılımın sayısal manada artmasının yanı sıra, yarışmanın uluslararası düzenlenmesi ve farklı coğrafyalardan da katılım olmasını temenni ettiğini belirtti.

Yarışmada “Masumiyetin Düşüşü” isimli kısa filmiyle 1.lik ödülünü alan senarist ve yönetmen Yunus Namaz,  “Yarışmaya katılan tüm yönetmen arkadaşların eserleri de gerçekten bir o kadar iyiydi. Bizim çektiğimiz filmde yaklaşık 35 – 40 kişi görev aldı. Biz belki de burada ki filmlerden farklı olarak ölümü, güncel bir konuyu ele aldık. Aslında masum insanların ölümünü, nasıl öldürülüşünü, Kur’an-ı Kerim’den bir ayetle ve Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in bir hadisi ile anlatmaya çalıştık. Umarım ki burada ki yönetmenlerin, abilerimizin, hocalarımızın, mazlumların ve Mustazafların da sesine ses olur. Zulmü ortadan kaldırmak için elimizden geleni yaparız inşallah” dedi.

Yönetmen Namaz’dan Gebze Gazetesi’ne özel röportaj

Gebze Gazetesi olarak düzenlenen programın sonunda 1.’lik ödülüne layık görülen Senarist – Yönetmen ve Araştırma Görevlisi Yunus Namaz ile özel bir röportaj yapma imkânı da bulduk. Genç yönetmenin gazetemize verdiği başarı dolu hayat hikâyesini kendi ağzından sizlerle paylaşıyoruz.

Gebze Gazetesi: Öncelikle Yunus Namaz kimdir, yaptığınız çalışmalar hakkında bizlere bilgi verebilir misiniz?

Yunus Namaz: 1981 Van doğumluyum. Lise yıllarından sonra Van’da arkadaşlarımla bazı tiyatro metinleri yazdık ve bunları sahneye koyduk. İran sinemasına olan ilgim sinemaya ilk temasım olmuştur. 2007’de Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden mezun olduktan sonra kendi bölümüme araştırma görevlisi olarak atandım. Üniversite hayatımızda birçok kısa filmde görev aldım. Bazı kısa filmler çektim. 2014’te “Senin Seçimin” adlı kısa filmimiz Değerler Olimpiyatından birincilikle döndü. Bu filmin senaryo ve kurgusu bana aitti. Çevre bilinci hususunda filmlerle uğraştık bir dönem. Mecid Mecidi, Semih Kaplanoğlu, Ahmet Uluçay, Yücel Çakmaklı gibi birçok yönetmenin sineması benim sinemaya bakışımı önemli ölçüde etkilemiştir. Hakikat, hikmet ve marifet penceresinden bakarak bir sinema fili/film dili geliştirmek gerekiyor. Kendi sinema dilimiz için özgün kodlarla desteklenmiş bir sanatsal anlayışa ihtiyacımız var. Bu anlayışla yola çıkan genç dimağlar var. Onların disiplinli bir şekilde eğitilmesine zemin hazırlamak gibi bir sorumluluğumuzun olduğunu düşünüyorum. “Masumiyetin Düşüşü” de bu manada bir ekip çalışması ve temel derdi insanların katledilmesi/düşüşüyle ilgili. Günümüzde maalesef insanların ölümüne tanık oluyoruz. Bu bizleri derinden yaralıyor. O kadar ahlaksız, vicdansız bir eylem ki, bu ateş tüm dünyayı yakıyor.

G. G.: Sinema sektörü hakkında ki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Y.N. : Derdimizi anlatmak için Sinefi’yi (Fırat Üniversitesi Sinema Topluluğu) kurduk ve bu işlerle meşgul olmaya çalışıyoruz. Sinemayı kuram ve uygulamadan ayrı düşünemiyorum. Bir yandan sinema akademisyenliği diğer yandan film çalışmalarını birlikte yürütmek bazen çok zor olsa da, bu zorluğun üstesinden gelinebileceğini düşünüyorum. Örnek olmak için örneklikleri insanlara göstermek, yaptığın işleri onlara aktarmanın önemli olduğuna inanmaktayım. Umarım bu yönde çalışmalara imza atarak, tarihi ve edebiyatın zenginliklerini sinemayla birleştirebiliriz. Ve adına irfan sineması hikmet sineması denebilecek gelişkin bir sinema felsefesi üzerine çalışmalara devam ederiz. Amaç yolda olmak ve uğraşmak takdir Allah’tandır.

G. G.: Elazığ’dan gelip bize zaman ayırdığınız için gazetemiz adına sizlere çok teşekkür ediyor, aldığınız ödülden ötürü sizleri ayrıca tebrik ediyor ve meslek hayatınızda başarılarınızın devamını diliyoruz.

Y.N. : Ben teşekkür ederim sizlere, Kocaeli bölgesi Gebze’den buraya gelip programı takip ettiğiniz ve bana bu fırsatı verdiğiniz için. Sizlere de meslek hayatınızda hayırlı çalışmalar ve başarılar diliyorum.

Toplam ödül 35 bin TL

Sinema sektöründe Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’in hayatı boyunca mücadele ettiği davanın anlaşılabilmesi konusunda bir farkındalık oluşmasını sağlayacak kısa metrajlı filmler üretilmesi ve bu niyetteki insanların desteklenmesi amacıyla tertip edilen 2. Alemlere Rahmet Kısa Film Yarışması’nda dereceye giren film sahiplerine verilen ödüller ise şöyle: Birincilik Ödülü 15 bin, İkincilik Ödülü 10 bin, Üçüncülük Ödülü 5 bin, Mansiyon Ödülü 3 bin ve Jüri Özel Ödülü 2 bin Türk Lirası.

Haber – Fotoğraf: Sercan Atalay

banner982
Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner376

banner375

banner377

banner981

Mezarlık ziyaretleri için 20 bin çiçek dağıtıldı
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, arife günü il genelindeki mezarlıkları ziyarete gelen vatandaşlara, 20...

Haberi Oku