banner366

İnsanın ikinci bir evinin , nefes aldığı ikinci bir durağının olması ne güzel bir duygu .

Ahşapla taşın sevgiyle yoğrulduğu mütevazı bir binada hayata edebiyat penceresinden bakmak herkese nasip olmaz şanslıyız vesselam . 2013 yılında Gebze ‘ de hizmete açılan Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği ‘ nin ilçemiz şubesinden bahsetmek istiyorum size bugün .

Daracık taş merdivenlerden çıkıp ahşap kapının tokmağına dokunduğunuzda efsunlu bir dünyaya açılan şirin mi şirin bir hazine . Kitap odası , ders çalışma odası , mutfağı , bahçesi , her daim demlenmiş çayı ve tabi ki olmazsa olmaz öğrenciler , hocalar . Bir de kendini eğitime adamış hem söz hem kalem üstadı sevgili dernek başkanımız .

Yanından usulca geçenlerin bazen farkına bile varmadığı bu sevimli binadan kimler geldi kimler geçti . Ortaokulundan lisesine hatta üniversite öğrencilerine kadar duyanlar duymayanlara önderlik edince kapının tokmağı hep çalınmaya devam dedi hâlâ da devam ediyor .

Bazen bir edebiyatçının hayatı bazen de yaşamdan seçilmiş bir konu Cuma günlerine renk katan , konuşurken dinlendiren dinlendirirken öğreten geliştiren samimiyet , saygı ve özgüven .

Edebiyatın gölgesinde filizlenen edep ve yarının emanetçileri gençler .

Kültür merkezlerinde düzenlenen programlar , misafir edilen değerli konuklar , söyleşi şiir tiyatro hep gönüllülük esasıyla işleyen sıcacık bir düzen . Henüz iki sayıyla sınırlı kalsa da bin bir emekle çıkartılan dergimiz ; ‘’ Divit ‘’ .

Tarihe meydan okurcasına ayakta duran caminin avlusunda geleceğe miras bırakacağımız pırıl pırıl taze beyinler . Hepsi yaşından olgun hepsi hayatın ve en önemlisi de kendi değerinin farkında .

Henüz yolun başında olsalar da öyle güçlü öyle bilinçli adımlar atıyorlar ki onlarla gurur duymamak mümkün değil .

Yazanı çizeni , söyleyip anlatanı , hepsi ayrı yetenek hepsi ayrı bir renk .

Sayıca az gibi görünsek te ufuktan gülümseyen ışık o kadar parlak ki .

      Koltuğunuzun altına bir kitap sıkıştırın ve kendinize kocaman bir iyilik yapın . Gelin birkaç saatliğine de olsa burada , bu dernek çatısı altındaki binada sağlam bir nefes alın . Sonra çıkın dışarı ahşap kapıdan ve içinde hiç durup dinlenmeden koşuşturduğunuz fani aleme daha yakından bakın . Lütfen bu iyiliği kendinize yapın .

Demir parmaklıklı pencerelerden tarihi Sultan Orhan Camii ‘ ni seyredin , hâlâ bacasından dumanı tüten tarihi Menzil hane Hamamı ‘ na bir göz kırpın .

İnsanın ana dili ana vatanıdır ya ! sadece tabelasındaki Dil ve Edebiyat ibaresi hatırına adımınızı atın bu büyülü dünyadan kendi nasibinize düşecek edep yolculuğuna .

    Sibel Çakcak

 

Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner370

banner375

banner379

banner373

banner376

banner398

banner346

banner149

banner378