banner392
SAĞLIK:
Kese Böceklerine Dikkat...

15 Nisan 2017 Cumartesi 09:56

 Hastanın kaşınan bölgelerinde çizgisel tırnak izleri, hatta şiddetli kaşıntıya bağlı kanamalar olabilir

Hastanın kaşınan bölgelerinde çizgisel tırnak izleri, hatta şiddetli kaşıntıya bağlı kanamalar olabilir. Gözde kızarıklık ve göz kapaklarında ödem olabilir. Eğer aylardan Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ise; bölgede çam ağaçlarında çam keseleri mevcutsa, kaşıntıyla gelen kişi orman köylüsü, orman işçisi veya piknik ya da gezi amacıyla ormanlık alana gitmişse hastalarda alerjen olma ihtimali vardır.Tırtıllar ile temas kuran kişilerde alerjik cilt hastalıklarının görülmesi kaçınılmaz olur. Bu zamana kadar tırtıl ile temas eden kişilerde egzama ve kurdeşen gibi cilt hastalıklarının oluştuğu gözlenmiştir. Ayrıca tırtıl alerjisi temas dışında rüzgar ve hava yolu ile de ortaya çıkmaktadır.Vücudu açıkta bırakan giysilerden kaçınılmalıdır

 Mart- Haziran aylarında çam keselerinin olduğu yerlere gitmekten, eğer gidilecekse vücudu açıkta bırakan giysilerden kaçınılmalıdır.

 Çam ağaçlarının üzerinde bulunan bu kümelere dikkat edin. Tatlıkuyu civarında birkaç çocuğun oynadığı çimenlik alanda da görülen kese böcekleri çocukların cildinde kızarıklara neden oldu. Zamanla yuva yaptığı çam ağacına da zarar veren böcekler insanlar içinde oldukça tehlikeli..
Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner370

banner375

banner379

banner373

banner376

banner398

banner346

banner149

banner378

Ebeveynlerin ergenlik yaşı çocuğu etkileyebiliyor
Erken ergenliğin çocuklarda psikososyal sorunlara yol açabildiğini belirten Endokrinolojisi Uzmanı Doç....

Haberi Oku