banner446
SİYASET:
'Teröre 1,5 milyar dolarlık darbe vuruldu”

18 Ocak 2019 Cuma 13:05

TBMM’de bu hafta görüşülüp kabul edilen 37 sıra numaralı bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi görüşmeleri sırasında AK Parti Kocaeli Milletvekili, Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu Başkan Vekili İlyas Şeker, genel kurulda söz aldı. 2018 yılında uyuşturucuyla mücadele kapsamında yapılan operasyonlardan oluşturulan verileri rakamlarla belirten AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, “PKK terör örgütünün yıllık 1,5 milyar doların üzerinde bir kaynağı uyuşturucudan elde ettiği düşünürsek, terör örgütlerine ağır darbe vurduk” ifadelerine yer verdi.

Sigara kullanımının bağımlılık oluştururken insan sağlığını da tehdit ettiğini ifade eden Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, “ Dünyada her yıl, sigara dumanına maruz kalan yaklaşık bir milyon, sigara kullanımından yedi milyon, Türkiye'de ise yüz binin üstünde insanımız hayatını kaybediyor. Ülkemizde sigaranın yol açtığı ölümler, trafik, terör, iş kazalarının 5 katından daha fazladır.” dedi.

MÜCADELEDE LİDER ÜLKEYİZ

MPOWER politika paketinde yer alan tedbirlerin tamamını yerine getiren ilk ülkenin Türkiye olduğunu da ifade eden Şeker, “ 2004'ten bu yana, tütünle mücadele alanında tedbirleri uygulayan ilk ülkeyiz. Sigarayla mücadeleyi devlet politikasına dönüştüren ülkemiz, Dünya Sağlık Örgütü’nün hazırladığı Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi'ni imzalayıp 2009'dan bu yana hayata geçirdiği uygulamalarla da tütünün kontrolü alanında lider ülke ilan edilmiştir. 15.01.2019 tarihinde Milli Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararıyla sigarayı bırakma tedavisi alan hastaların, sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın, kullanacakları ilaçlar ücretsiz karşılanacaktır.” ifadelerine yer verdi.

DESTEK İÇİN ALO 191

Uyuşturucu madde kullanımı ile ilgili de bilgi veren Şeker, “ Toplumda bağımlılık yapıcı sigara, alkol, uyuşturucu vesaire maddelerin kullanılmasını ve yayılmasını önlemek amacıyla hükümetimiz gerekli çalışmalar ile tedbirleri alıyor. Tedavi olmak isteyen madde bağımlıları ve yakınları hastanelere bağlı, AMATEM, ÇEMATEM, alkol ve madde bağımlılığı tedavi merkezlerine ve psikiyatri kliniklerine başvurabiliyor. Hastaların her türlü masrafları devlet tarafından karşılanarak tedavileri yapılıyor. Uyuşturucuyla Mücadele, Danışma ve Destek Hattı ALO 191 yedi gün yirmi dört saat açık ve ücretsiz.” dedi.

TERÖRLE MÜCADELE EDİYORUZ

Son olarak rakamlarla uyuşturucu ile mücadeleye değinen Şeker, “2018 yılında mücadele kapsamında yapılan operasyonlarda 203 binin üzerinde kişi gözaltına alındı, 22 binin üzerinde kişi de tutuklandı. Operasyonlarda, 17 tonun üzerinde kokain, 1 tonun üzerinde afyon, 472 kilogram Ecstasy ve 8 milyon adedin üzerinde sentetik ecza ve benzeri uyuşturucular ele geçirildi. PKK terör örgütünün yıllık 1,5 milyar doların üzerinde bir kaynağı uyuşturucudan elde ettiği düşünüldüğünde, uyuşturucuyla mücadelenin terörle de mücadele olduğu açık ve net bir şekilde görülmektedir” dedi.

Konuşmasının sonunda Şeker, “Zehir tacirlerine geçit vermeyen güvenlik güçlerimize, toplumun ve gençliğin beden ve ruh sağlığını tahrip eden madde ve teknoloji bağımlılığı gibi zararlı alışkanlıklarla mücadele eden Yeşilay’a teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner341

banner370

banner375

banner379

banner373

banner376

banner398

banner346

banner149

banner378

“Her türlü darbeyi lanetliyoruz“
Cumhuriyet Halk Partisi Darıca İlçe Başkanı Gürer Yıldırım, 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümü...

Haberi Oku