banner392
GÜNDEM:
Bu müzenin başka örneği yok

05 Kasım 2017 Pazar 13:00

İzmit'te Cephanelik bölgesinde yaklaşık 10 milyon lira harcanarak yaptırılan Deprem Müzesi’nin kendi alanında Türkiye’de ilk ve dünyada sayılı bir proje olduğunu söyleyen İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan şunları söyledi: "Dünya var olduğundan beri doğa olayları hep oldu, olmaya da devam edecek. Tabiatın gerçeğini insanoğlu olarak değiştirmemiz mümkün değil. Deprem gibi doğa olaylarında çoğu zaman can ve mal kayıpları oluyor. Bizlerin belki doğa olaylarını önleyemeyebiliriz ama bu olaylardan en az etkilenmek de elimizdedir.

 

dogandandepremmuzesinde-(3).jpg

 

KENDİ MEZARIMIZI HAZIRLAMAYALIM

Depreme dayanıklı ev ve işyerleri yapar, gerekli önlem ve tedbirleri alırsak can ve mal kayıpları da en aza indirilebilir. Unutmayalım ki, deprem öldürmez, yıkanın ve öldürenin insanoğlu olduğunu unutmadan önlemlerimizi almalıyız. Her an deprem olacakmış gibi hazırlıklı olmalı, özellikle yapı ve imar konularında sıfır toleranslı olmalıyız. Kaçak yapılaşmaya kesinlikle izin vermemeli, her kaçak yapının kendi mezarımızı kazmak olduğu gerçeğini aklımızdan çıkarmamalıyız. İzmit Belediyesi olarak bu konuda çok katıyız. 17 Ağustos depreminden sonra ülkemizde önemli çalışmalar yapıldı. Artık eskisi gibi deprem ve sonrasında çaresiz değiliz. Nasıl hareket edeceğimiz, nasıl müdahalelerde bulunacağımız konusunda tecrübe sahibiyiz.

 

dogandandepremmuzesinde-(7).jpg

 

İNSANLIĞA KAZANDIRILAN BİR MERKEZ

17 Ağustos Deprem Anma ve Farkındalık Müzemiz, gelecek nesillere depremi ve deprem sırasında yapılacaklarını öğretmek ve gelecekte depremlerde can ve mal kayıplarını en aza indirmek amacıyla insanlığa kazandırdığımız çok önemli bir projedir. Depremi unutmayacağız, unutturmayacağız ve hazırlıklı olacağız. Asrın depreminden çıkardığımız dersleri gelecek nesillere aktaracağız. Proje şuanda dünyadaki en gelişmiş teknolojileri içeren deprem benzetim merkezi, deprem kütüphanesi ve dokümantasyon merkezini bulunduran ve deprem olgusunu bilimsel olarak anlatan, dünya deprem tarihini insanlara yaşıyormuş gibi gösteren, hissettiren bir merkezdir. Bu kapsamda dünyada başka bir örneği bulunmamaktadır. Müzeyi ziyaret eden vatandaşlarımız gördükleri görüntüler karşısında belki üzülecek, duygulanacaklar ama deprem gerçeğini de hiçbir zaman akıllarından çıkarmayacaklardır."

 

dogandandepremmuzesinde-(4).jpg

dogandandepremmuzesinde-(8).jpg

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner341

banner370

banner375

banner379

banner373

banner376

banner398

banner346

banner149

banner378

Gebze'de hırsızlık iddiası
Gebze'de bir evden, içinde yaklaşık 350 bin liralık altın ve ziynet eşyası bulunan çelik kasayı çaldıkları...

Haberi Oku