banner414
KÜLTÜR VE SANAT:
Türkistan'ın kalbi Özbekistan ve Kazakistan'a gidiyoruz

22 Ekim 2018 Pazartesi 09:58


Devri Alem Belgesel TV programı ve İlim Kültür Tarih Araştırmaları Merkezi İKTAV Belgesel yayıncılık olarak dünya coğrafyasındaki kültür medeniyet ve zaferleri tarihimizi belgeselleştirmeye devam ediyoruz
Türkiye’nin önemli kültür turu firmalarından olan Koşukavak Tur Firması ve Rumeli Dergisinin sahibi kültür Adamı Rıfat Yakupoğlu’nun daveti ile 22 ve 29 Ekim 2018 tarihlerinde Tarihi İpek Yolu güzergahının en önemli merkezlerinden ola Özbekistan ve Kazakistan’a gitmek üzere yola çıktık.
Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te başlayacak belgesel tadındaki kültür yolculuğumuz Kazakistan’ın Çimkent Yesi ve Hoca Ahmet Yesevi diyarı Türkistan’da sürecek. 
Tekrar Özbekistan’a geçerek havayolu ile tarih ve medeniyet merkezi Amuderya sahili ve Kızılkum Çölü kenarındaki Hive’ye gideceğiz. İpekyolu’nun Türkistan’daki izini sürerek Karayolu ile Evliyalar ve alimler diyarı Buhara’ya gideceğiz. Cihan imparatorlarından Timurhan’a başkentlik yapan Semerkant’a gelerek Türk İslam medeniyeti ile ilgili belgeseller çekerek tarihe not düşüp zamana noterlik yapacağız. 
İktav Belgesel Yayıncılık www.devrialem.tv. olarak hazırlayacağımız Devri Alem Belgesel Programı çekeceğiz. Kazakistan ve Özbekistan’da hazırlayacağımız belgeselleri Avrasya Gazeteciler Derneği www.agrt.net olarak bir çok ulusal ve bölgesel TV kanalına Koşukavak Tur http://www.xn--koukavak-owb.com.tr/ kültür hizmeti olarak göndereceğiz.
Vizeler kaldırıldıktan sonra Özbekistan’ın İstanbul başkonsolosu ile daha önce  www.devrialem.tv ve www.gebzegazetesi.com olarak yaptığımız söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

Özbekistan Hatıralarım ve Başkonsolosla söyleşi 
İnsanoğlu hatıraları ile yaşar, yaptığı eser ve hizmetlerle unutulmaz, anılır.
Son dönemde Türkiye ile kardeş Özbekistan arasında yaşanan gelişmeler Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan'ın önceki gün Özbekistan'a yaptığı resmî ziyaret ve Özbekistan devlet başkanı ile imzaladıkları anlaşma kültür ve medeniyet tarihimiz açısından bir Milad ve dönüm noktası. 
İki ülke arasında bahar rüzgarları esiyor. Türk vatandaşlarının gözünde tüten Buhara Taşkent Semerkant ve Hive gibi Türk islam medeniyetinin kültür ve tarih başkentleri Atalar diyarı bizleri bekliyor.
Türkiye ile Özbekistan arasındaki güzel gelişmeler bana 22 yıl önceki Özbekistan'ın Taşkent Semerkant ve Buhara'da belgesel çekimlerimde yaşadığım o güzel anıları hatırlattı.
Tarih kültür ve doğal güzellikleri ile Özbekistan görülmesi gereken bir ülke Semerkand'da mezhep imamı, İmamı Maturidi ve büyük Türk Hakan'ı Timur hanın türbelerini ziyarette yaşadığımız güzellikler 
Büyük hadis alimi İsmail Buhari'nin türbesinin bulunduğu yerde kıldığımız cuma namazı, Özbek köylerinde bize gösterilen misafirperverlik örneği, Buhara'da şahı Nakşibendi hazretlerinin türbesinde yaşadığımız manevi duygu, Kasrı Arifan köyünde misafir olduğunuz yaşlı Özbek ailenin bize gösterdiği ilgiyi dün gibi hatırlıyorum. 
Özbekistan'ın İstanbul Başkonsolosu ile geçtiğimiz aylarda yaptığımız söyleşi ve bu sayfada yazdığımız bilgi notunu sizlerle paylaşıyorum.
Belgesel Tadında Atalar diyarı Özbekistan’da devri alem
Kazakistan, Kırgızistan ve Azerbaycan'dan sonra Özbekistan'ın da Türk vatandaşlarına vizeyi kaldırması sevinçle karşılandı.
Özbekistan'ın İstanbul Başkonsolosu ile yaptığımız söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz 
https://www.youtube.com/watch?v=KcNyq07s6k8

 


Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner341

banner370

banner375

banner379

banner373

banner376

banner398

banner346

banner149

banner378

KOŞYAZ'ın kalemiyle 23 Nisan
KOŞYAZ PLATFORMU GÖNÜL BAHÇESİNDEN 23 NİSAN ULUSAL VE EGEMENLİK ÇOCUK BAYRAMINA ÖZEL BIR BUKET SUNUM

Haberi Oku