banner462
POLİTİKA:
Taksiciler için önerge!

22 Kasım 2016 Salı 11:36

  Ülkemizde sayıları yüz bini bulan ve aileleri birlikte beş yüz bin vatandaşın geçim kaynağı olan Taksici esnafın uğradığı saldırı ve cinayetlere dikkat çeken Akar, özellikle büyükşehirlerde rakamların ürkütücü boyutta olduğunu belirterek son 10 yılda İstanbul da 130, İzmir de 43 taksicinin cinayete kurban gittiğini söyledi.

 CAN GÜVENLİKLERİ YOK

Kocaeli ilinde son 1 ayda 2 taksicinin saldırıya uğrayarak yaşamını kaybettiğinin altını çizen Akar,  biran önce bu konuda adımların atılarak önlemlerin alınması gerektiğini belirtti. Artan saldırı ve cinayetlere yönelik hiçbir önlem ve tedbirin alınmadığını söyleyen Akar, bu konuda Avrupa ve Amerika da uygulanan şoför ile yolcu arasına cam bölmenin yer aldığı araçların hizmete sunulması gerektiğini belirtti. Avrupa ülkelerinde yaşayan ve emekli olanların ülkemizde tatil yaparken ülkemizde yaşanan geçim sıkıntısı nedeni ile emekli vatandaşlarımızın gece gündüz demeden taksicilik yaptığını vurgulayan Akar, buna rağmen taksici esnafının birçok sorunla karşı karşıya bırakıldığını söyledi.

 İYİLEŞTİRMELER İÇİN MECLİS ARAŞTIRMASI

Korsan taksiciliğin bir sektör haline geldiğini yapılan düzenleme ve cezaların caydırıcı olmadığını belirten Akar, zorunlu trafik sigortası bedellerinin her gün trafikte olan ve kazalarla karşı karşıya olan taksiciler için sıkıntı oluşturduğu ve bu esnaf grubu için iyileştirmelerin yapılması gerektiğini söyledi. Taksicilerin can güvenlikleri ve yaşamış oldukları sorunlara kayıtsız kalmayacaklarının altını çizen Akar önergesini Meclis başkanlığına sundu.

 İŞTE AKAR’IN ÖNERGESİNDEKİ O İFADELER

Akar’ın verdiği önergede şu ifadeler yer aldı: “Vatandaşlarımızın şehir içi ulaşımında önemli bir paya sahip olan Taksici esnafı önemli bir kamu hizmetini yerine getirirken yaşadıkları sorunlar yıllardır görmezden gelinmektedir. Ülkemizde sayıları yüz bini bulan taksiler de  çalışanlar, araç sahipleri ve aileler düşünüldüğünde yaklaşık beş yüz bin vatandaşımız geçimini bu yolla sağlamaktadır. Çalışma koşullarından, yaşam haklarının ihlaline kadar birçok sorun ile yüz yüze kalan bu vatandaşlarımız ne yazık ki gece gündüz çalışmalarına rağmen emeklerinin karşılığını alamamaktadır. Özellikle büyükşehirler de meydana gelen taksici cinayetleri gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Şöyle ki, son on yılda İstanbul da 130 İzmir de 43 taksici cinayete kurban olurken resmi makamlarca 524 saldırı vakası kayda girmiştir.

 KORSAN TAKSİCİLERE DİKKAT ÇEKTİ

Her gün basında da yer alan bu cinayetlere Kocaeli ilimizde son bir ayda yaşanan 2 taksici vatandaşımızın uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi ile bu konuda acil önlemlerin alınmasını gerektiği ortadadır. Can güvenliği olmayan taksicilerin, güvenliklerin sağlanması amacıyla, Avrupa’da ve Amerika da örneklerine sıkça rastlanan, şoför ile yolcu arasına cam bölmenin yer aldığı araçlar hizmete sunulmalıdır. Yine ülkemizdeki zor koşullar nedeni ile emekli olup geçim sıkıntısı yaşayan birçok vatandaşımız taksicilik yaparken Avrupa’daki emeklilerin ülkemizde tatil yapması da düşündürücüdür. Korsan taksiciliğin bir sektör haline geldiği ülkemizde cezalar ve denetimler yetersiz kalmakta ve taksicilerin büyük mağduriyet yaşamasına neden olmaktadır.

Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner370

banner375

banner379

banner373

banner376

banner377

banner149

banner378

Otobüs ve tramvaylar kış tarifesine geçti
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, otobüs ve tramvaylar bugünden itibaren kış tarifesine geçti.

Haberi Oku