banner414
SİYASET:
Şeker, Kartepe Zirvesi'nden bahsetti

08 Kasım 2018 Perşembe 10:23

İlki 2017 yılında yapılan ‘’15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumu’’ konulu Kartepe Zirvesi’nin entelektüel dünyanın yeni buluşma adresi olduğunu belirten Milletvekili İlyas Şeker, ‘’Göç, Mültecilik ve İnsanlık’’ konulu ikinci Zirve’den de övgüyle bahsetti. Konuşmasına, “Göç, bütün dünyanın, insanlığın meselesidir” diyerek başlayan Şeker, “Türkiye, bu meselenin; insani, ahlaki ve teknik çözümü için her alanda inisiyatif almıştır, almaktadır” dedi.

ZİRVE’DEKİ KONUŞMALARDAN ALINTI YAPTI

“Açılış konuşmasını yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kartepe Zirvesi’nde insanlığın, toprağına sıkıca tutunmasının yollarını arayacağız diyerek Zirve’nin ana temasını vurguladı. Zirvenin onursal başkanlığını üslenen Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ise günümüz dünyasında herhangi iki ülke arasında mevcut bir savaş bulunmadığını ve buna rağmen 2. Dünya Savaşı’ndaki rakamlardan bile daha büyük bir göçle karşı karşıya kaldığımızı belirtti. Bir diğer önemli ismimiz olan İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu da, ‘Türkiye, göç meselesinde tecrübesini, vicdanını ve rasyonel aklı ortaya koymaktadır’ diyerek ülkemizin göç konusuna bakış açısını gösterdi

BAŞKAN KARAOSMANOĞLU VE EKİBİNE TEŞEKKÜR

Zirve’de konuşan bir başka konuşmacı olan Yerel yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya bölge teşkilatı Eş Başkanı Mohamed Saadie’de ‘Türkiye'de mültecilerle ilgili alınan kararlar milyonlarca Suriyeli’nin hayatını kurtardı’ sözleri ile bizleri onurlandırdı. Son olarak Kartepe Zirvesi’nin kapanış konuşmasını yapan AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş da 'Mesele ekonomik ve siyasi bir mesele değildir. Mesele insani ve ahlaki bir meseldir’ diyerek dünya üzerinde yaşanan büyük sorunların Zirve’de dile getirildiğini aktardı. Bende sizlere aktardığım bu bilgiler ışığında, etkili organizasyonlarla insanlığa ve gelecek nesle hizmet eden başta Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu olmak üzere tüm ekibini kutluyorum.”

KÜRESEL ZİRVE

Göç, Mültecilik ve İnsanlık”  Kocaeli Zirvesi 2018’de, 3 gün boyunca 30 ülkeden, 360 bilim, medya ve siyaset insanıyla, insanlığın en yakıcı meselesini; Göçü, Mülteciliği ve İnsanlığı çok farklı açılardan ele alındı. Zirveye AB ve Birleşmiş Milletler’e bağlı kurumlar temsilci gönderirken 2 Çalıştay, 1 Açılış Oturumu, 44 Panel, 9 Vaka Kritik, 12 Akademik Panelde; göç, mültecilik ve insanlık bütün boyutlarıyla tüm yönleriyle masaya yatırıldı. AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yunanistan Eski Başbakanı George Papandreu, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, BM Türkiye Mukim Koordinatörü Irene Vojackova Sollorano gibi üst düzey isimler katıldı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner341

banner370

banner375

banner379

banner373

banner376

banner398

banner346

banner149

banner378

Kılıçdaroğlu'na saldırıya tepki
CHP Kocaeli İl Başkanlığı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıyı kınadı

Haberi Oku