banner462
KÜLTÜR VE SANAT:
Eğitimler çevre bilincini artırıyor

17 Kasım 2016 Perşembe 10:47

Okullarda ve KO-MEK kurs merkezlerinde verilen eğitimler sonucunda çevreye duyarlı bireyler yetişiyor. Eğitimlerde atıkların çevreye verdiği zararları gören vatandaşlar geri dönüşüm konusunda da duyarlılık gösteriyor. Vatandaşlar artık atık pilleri, atık evsel yağları ve elektronik atıkları geri dönüşüm kutularına atarak çevrenin korunmasına katkı sağlıyor.

6 BİN 500 ÖĞRENCİYE EĞİTİM

Okullarda Çevre Eğitimi Seferberliği kapsamında Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından verilen “Çevre Eğitimi” hız kesmeden devam ediyor. İlkokul ve ortaokul öğrencileri başta olmak üzere tüm okullarda, öğrencilerin çevre duyarlılığının arttırılması adına 2016 yılı içerisinde 50 ayrı okulda 6 bin 500 öğrenciye eğitim verildi.

OKULLARDAKİ EĞİTİM EVLERE ULAŞIYOR

Kocaeli’nin tüm ilçelerinde yaygınlaştırılan eğitim programında, atıkların yönetimi, çevre kirliliği, geri dönüşüm konularında bilgilendirilen öğrencilerin; evlerine gittiklerinde anne ve babalarına dikkat etmeleri gerekenlerle ilgili uyarıda bulunacakları belirtiliyor. Böylelikle okullarda verilen eğitimler evlere kadar ulaşıyor. Öğrencilerin eğitimleri sonunda sorulan sorularla bilgilerinin kalıcı olduğu ortaya çıkıyor.

GERİ KAZANIM EĞİTİMLERİ VERİLİYOR

Ambalaj atıkları, atık piller, elektrikli ve elektronik atıklar ve bitkisel atık yağların kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımı konularında eğitimlerde veriliyor. 1 ton kağıt-kartonun geri dönüştürülmesiyle yaklaşık 17 adet ağacın kesilmesinin önüne geçiliyor. 1 adet kalem pilin atık pil kutusunda toplanmasıyla 4 metreküp toprağın kirlenmesi önleniyor. 1 litre atık yağın denizlere, göllere ve akarsulara dökülmesinin önlenmesiyle de 1 milyon litre içme suyunun temiz kalması sağlanıyor.

Misafir Avatar
İsminiz
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner370

banner375

banner379

banner373

banner376

banner377

banner149

banner378

İstiklal Marşı'nın kabulünde büyük rol...
Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı İstiklal Marşı'nı TBMM'de duygulu bir şekilde ilk kez ve üst üste 4 defa...

Haberi Oku